1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dezoksy [38]
3 years ago
6

A bakery had buns. Of the buns that bakery had, 1/6 were sold in the morning and 1/2 were sold in the evening.

Mathematics
1 answer:
Kazeer [188]3 years ago
8 0
4/6 or 2/3 were sold total
You might be interested in
PLEASE ANSWER ASAP!!!!
matrenka [14]

Answer:

68

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Can someone help me with the top 1-3. Using similar figures subject
katen-ka-za [31]
Answer: <M corresponds to <J
               <L corresponds to <O
               JL corresponds to MO 

To find the corresponding angles:
1. Look at the figures. 
<M is to <J, <N is to <K, and <O is to <L.

2. Look at the similarity statement. 
ΔMNO ~ ΔJKL. <M is to <J because they are the first letters.
ΔMNO ~ ΔJKL. <N is to <K because they are second letters.
ΔMNO ~ ΔJKL. <O is to <L because they are third letters.

Apply these two methods to find the corresponding sides.
7 0
3 years ago
Find the difference.<br> (−2g+7)−(g+11) =
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:

-3g-4

Step-by-step explanation:

(-2g+7)-(g+11)= -2g+7-g-11= -3g-4

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is 23 divded by 4621
DanielleElmas [232]
23/ 4621 is 0.00497728, if you meant 4621/ 23 then it's 200.913043.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help please 23 points will make brainliest
svlad2 [7]
It should be 78.54.
Double check that. 
Formula: V=πr2h/3
r2 is R squared 
8 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the value of x
    11·1 answer
  • ALGEBRA 2/ TRIG QUESTION ATTACHED Please help ❤️❤️
    10·1 answer
  • Geometry distance formula
    10·1 answer
  • A 110 point exam is made up of 50 questions. some questions are worth 2 points others are worth 4 points how many of each type o
    14·1 answer
  • At a store, the price per pound of heart candies (h) is 30 cents more than three times the price per pound of jelly beans (j). T
    5·1 answer
  • HELPPPP THIS SO HARD
    9·1 answer
  • Can someone help me pleasee ??
    6·1 answer
  • 2.4 x 6.7 = <br> I need the work too
    10·1 answer
  • Help ME plaese :D ::D TOOOOT TOOOT
    15·1 answer
  • 5.) Tiffany is building a model of her bedroom. She is using a scale factor of 1 foot in her room to 0.5 inch in the model. if h
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!