1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NeX [460]
3 years ago
8

If real GDP increased from $10 billion to $11 billion from the first quarter of 2016 to the first quarter of 2017, but had incre

ased by 4% from the fourth quarter of 2016 to the first quarter of 2017, the BEA would report first quarter of 2017 GDP growth as _____ using the year-over-year method and _____ using the annualized method.
Business
1 answer:
Sphinxa [80]3 years ago
3 0

Answer:

10%; 16%

Explanation:

Given that,

Real GDP in the first quarter of 2016 = $10 billion

Real GDP in the first quarter of 2017 = $11 billion

Increased from the fourth quarter of 2016 to the first quarter of 2017 = 4%

Growth rate from the first quarter of 2016 to first quarter of 2017:

= \frac{GDP_{2017}-GDP_{2016}  }{GDP_{2016}}\times 100

= \frac{11-10  }{10}}\times 100

= 10%

Real GDP growth rate is as follows:

= 4% × 4

= 16%

You might be interested in
Rivera Company has several processing departments. Costs charged to the Assembly Department for November 2020 totaled $2,288,076
Xelga [282]

Answer:

Using the FIFO cost method:

beginning WIP 34,600 units

materials $79,000 (100% complete)

conversion $48,200 (30% complete, 70% remaining = 24,220 EU)

units started 662,700

materials added $1,594,520

conversion costs added $566,356

ending WIP 24,100

100% complete for materials

40% complete for conversion = 9,640 EU

units completed and transferred out = 34,600 + 662,700 - 24,100 = 673,200

units started and completed = 662,700 - 34,600 - 24,100 = 604,000

total equivalent units for the month:

materials 662,700

conversion = 24,220 + 604,000 + 9,640 = 637,860

total cost per EU:

materials = $1,594,520 / 662,700 = $2.4061

conversion = $566,356 / 637,860 = $0.8879

total = $3.294

cost of ending WIP:

materials = 24,100 x $2.4061 = $57,987

conversion = 9,640 x $0.8879 = $8,559.36 ≈ $8,559

total = $66,546

cost of units transferred out = $79,000 + $48,200 + $1,594,520 + $566,356 - $66,546 = $2,221,530

total units transferred out = 673,200

production cost per unit = $2,221,530 / 673,200 = $3.30

3 0
3 years ago
What are the two basic parts of a management plan?
weqwewe [10]

Answer: banks statements and break down of property structures.

6 0
3 years ago
Economic models often: vary greatly in assumptions and simplifications. are correct. provide similar answers. fail to explain an
polet [3.4K]

Answer:

Economic models often vary greatly in assumptions and simplifications.

Explanation:

Most models in Classical Economics are based on a lot of generalizations and simplifications, that intend to model the behavior of the situations of the real world but often fail to encompass all the intricacies and complications that even most straightforward situations present. These simplifications help the Economists figure out the mathematical laws that are governing the real world economic systems. Therefore making the economic modeling a simpler process.

Classic economics implies three basic assumptions:

1- People behave rationally in any situation.

2- Firms and individual want to maximize profit and utility

3- People act independently based on available information.

7 0
3 years ago
which would be considered liabilities? check all that apply.motorcycle loanown a housecar loancredit card billmortgage
Alex777 [14]

Credit cards would be considered liabilities.

4 major types of credit cards are Visa, MasterCard, American explicit and discover. Those are the main credit card networks, which most credit playing cards belong to, and they dictate where cards can be used in addition to what secondary benefits cards offer.

It's generally recommended that you have  to a few credit card accounts at a time, in addition to different styles of credit scores.

Keep in mind that your general available credit and your debt-to-credit ratio can impact your credit scores. if you have greater than 3 credit score playing cards, it is able to be hard to maintain song of monthly bills.

Learn more about credit card here: brainly.com/question/6872962

#SPJ4

5 0
1 year ago
3.6.2 Teut (COT): The Pret la foi
koban [17]

The correct answer is B. Rural areas

Explanation:

High population densities, as well as high housing prices, are mainly found in cities or nearby areas as most jobs and industries are located in these areas. This increases not only the number of people that live in these zones but also the price of housing as the prices of properties are higher due to a higher demand. This means, zones such as inner-city neighborhoods, suburbs, and similar are highly populated and the house prices are high.

On the other hand, nowadays rural areas have a small population density because most people are not interested in living in rural areas as it would take more time to get to cities where jobs and major industries are. Similarly, the housing prices are lower because the demand or number of people interested in buying properties is lower, which makes general housing prices lower.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • you have 20 cookies with the ratio is 2 chocolate chip for every 3 sugar. how many cans will be in each group?
    7·1 answer
  • SIROM Scientific Solutions has $10 million of outstanding equity and $5 million of bank debt. The bank debt costs 5% per year. T
    9·1 answer
  • Read each scenario and pick the statement that matches it.
    10·1 answer
  • Brief Exercise 7-07 Grouper Family Importers sold goods to Tung Decorators for $33,600 on November 1, 2020, accepting Tung’s $33
    6·1 answer
  • Which of the following is a critical dilemma when implementing fiscal policy in reference to timing lags?
    7·1 answer
  • A movie theater finds that when it prices tickets at ​$9​, the theater sells 250 per day. When the price is reduced to ​$8​, the
    7·1 answer
  • Garth decided to move out of a small homestead home and into a larger more expensive one. The market value of his old home at th
    7·1 answer
  • Oregon Forest Products will acquire new equipment that falls under the five-year MACRS category. The cost is $500,000. If the eq
    14·2 answers
  • The ______ period rate of return is simply the rate of return over some arbitrary investment period.
    12·1 answer
  • ______ activities add value directly by transforming inputs into outputs as the firm moves a product or service horizontally alo
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!