1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kari74 [83]
3 years ago
12

Which of the following equations is equivalent to the formula for velocity

Mathematics
1 answer:
Lesechka [4]3 years ago
6 0
What r the equations???
You might be interested in
Multiply the sum of -13/8 and 5/12 by their difference.​
REY [17]

Answer:

1421/576

Step-by-step explanation:

Sum = - 13/8 + 5/12 = - 39/24 + 10/24 = - 29/24

Difference = - 13/8 - 5/12 = - 39/24 - 10/24 = - 49/24

Sum * Difference = (-29/24)*(-49/24) = 1421/576

6 0
2 years ago
What ratio will have a trail with 7:2
asambeis [7]

Answer:

7/2

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
boxes of a whole wheat linguine are on sale this week for 30% off the original price. they cost $1.50 when they are not on sale.
allochka39001 [22]
30% of $1.50 is 0.45 and if it's on sale you subtract from original price
so 1.50 - 0.45
and your answer would be $1.05
4 0
2 years ago
18. What is the least common denominator of the following<br> fractions? 3/10 and 1/4
Len [333]

Answer:

20

The denominators of 3 /10  and  1 /4  are 10  and  4.

The factors of  10  are  2 × 5  and  2 × 2

Therfore the LCD should have two 2's and one 5.

This means the answer is:

2 × 2 × 5 = <u>20</u>

I hope this helps :)

7 0
3 years ago
Help me pls with this question thank uuu
madam [21]

Let p be 2p and q be 3q. The ratio formed by this will be

\sf \: p = 2 \\  \sf \: q = 3 \\ \sf \: p : q = 2 : 3

  • <em>Thus</em><em>,</em><em> </em><em>Option</em><em> </em><em>A</em><em> </em><em>is</em><em> </em><em>the</em><em> </em><em>correct</em><em> </em><em>choice</em><em>!</em><em>!</em><em>~</em>
3 0
2 years ago
Other questions:
  • A grocery store sells crackers in three box sizes. Which size box is the best buy? 8 oz for $2.00 12 oz for $2.64 16 oz for $3.2
    10·2 answers
  • Write the equation for the following relation. A={(x,y):(1,2), (2,5), (3,8),...}
    8·2 answers
  • Help quick The engineers designing the All Aboard Railroad between Boca Raton and Jupiter decide to create parallel tracks throu
    11·1 answer
  • Golf balls come in a variety of packages. A particular brand of golf ball comes in a package of 12 golf balls and a package of 1
    5·2 answers
  • Angle= A Round your answer to the nearest hundredth.
    12·1 answer
  • Which of the following relations are not functions? Select all that apply
    15·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through Point A (1, -3) and the origin using m= ( rise run​
    11·1 answer
  • Order these numbers from least to greatest 6.27, 6.1071, 6.7, 6.209​
    8·2 answers
  • I need to finish this, can someone please help!
    13·1 answer
  • Which of the following is equivalent to the radical expression below when
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!