1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
seropon [69]
2 years ago
11

20 POINTS! Please help

Mathematics
1 answer:
LUCKY_DIMON [66]2 years ago
4 0
Hey! I believe the answer is A. Have a nice/great day! :-)
You might be interested in
In this activity, you're going to write a SUMMARY paragraph for this lesson over Measuring and Graphing Motion. In your summary,
Alinara [238K]

Answer:

Answer

Did u put any picture because i think there should be a picture

6 0
3 years ago
-2x+6<4 or 7x+1<-13 what is the answer
Juliette [100K]
I guess x<1 and x<-2

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the product? One-eighth times three-elevenths 3 over 88 1 over 22 4 over 19 35 over 88
kipiarov [429]

Answer:

\frac{3}{88}

Step-by-step explanation:

Given

One-eighth times three-elevenths

Required

Solve

One-eighth means 1/8

Three-elevenths means 3/11

So, mathematically; the above expression is represented as thus:

\frac{1}{8} * \frac{3}{11}

To solve this, we simply multiply the numerator and the denominator together.

After multiplying these together, the next is to check if the resulting can be simplified

If yes,we simplify it and if otherwise, we live it like that.

So,

\frac{1}{8} * \frac{3}{11}

=\frac{1 * 3}{8 * 11}

= \frac{3}{88}

At this point, the fraction can't be simplified any further.

Hence,

\frac{1}{8} * \frac{3}{11} = \frac{3}{88}

3 0
2 years ago
If you have 470 apples and the price is 67 apples how much is each apple
EleoNora [17]

Answer:

Each apples cost about $0.14

Step-by-step explanation:

cost / amount = price per piece

67 / 470 = 0.14

So every apple costs about $0.14

8 0
3 years ago
Hey, could you please answer this question? My time is running out. A bicycle rental shop has a two tier pricing system based on
erastova [34]

Answer:

3.93 per hour

Step-by-step explanation:

The first 4 hours is at 20 hours / 4 hours  or 5 dollars an hours

The second  line has a slope of 2.50 dollars an hour

But there is also a surcharge when you go over 4 hours

That is a 5 dollar flat rate at 4 hours

Assuming that we do not include the flat rate in the hourly calculation

4 hours * 5 dollar + 3 hours * 2.50 = 20+7.50

27.50 is the hourly charge

Divide by 7 hours

3.928571429

3.93 per hour

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the volume for a can of corn with a diameter of 3 inches and a height of 6 inches
    8·1 answer
  • (7-3)x(9-2)= what I am stuck help me
    13·1 answer
  • Rewrite the expression by factoring out (w-7).<br> 3w2(w– 7) - 5(w-7)
    10·1 answer
  • There are 4 king in standard deck of 52 cards l.Id a card was chosen at random what is the probability of selecting a card that
    9·2 answers
  • Manuel invested $10,000 in a savings account with a 3% interest rate that gets compounded daily. Write a model for Manuel to tra
    13·1 answer
  • Help me out here guys
    12·1 answer
  • !!!!NEED HELP ASAP!!!! NO LINKS OR REPORT
    10·1 answer
  • A cylinder has a base radius of 9m and a height of 14m. What is its volume in cubic m, to the nearest tenths place?
    7·1 answer
  • The sum of two numbers is 201 and their difference is 69. Find the<br> numbers.
    10·2 answers
  • The circle graph shows how Lila spent her after-school time during the month of October.
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!