1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tankabanditka [31]
3 years ago
6

Y’all I need help on #9

Mathematics
1 answer:
Artist 52 [7]3 years ago
7 0

Answer:

8° = y

12° = x

________________

11° = z

7° = y

23 = x

Step-by-step explanation:

<u>What</u><u> </u><u>you</u><u> </u><u>need</u><u> </u><u>to know</u>

- m∠K ≅ m∠W; KB = WM

- m∠G ≅ m∠T; KG = WT

- m∠B ≅ m∠M; GB = TM

45° = [4x - 3]°

+ 3° + 3°

____________

\frac{48°}{4°} = \frac{[4x]°}{4°} \\ \\ 12° = x

Then use the Triangular Interior Angles Theorem to find the m∠Mthen set that equal to the m∠B:

180° = 41° + 45° + m∠M

180° = 86° + m∠M

- 86° - 86°

______________

94° = m∠M

94° = [11y + 6]°

- 6° - 6°

__________

\frac{88°}{11°} = {[11y]°}{11°} \\ \\ 8° = y

_______________________________________________

<u>What</u><u> </u><u>you</u><u> </u><u>need</u><u> </u><u>to know</u>

- m∠H ≅ m∠S; HC = SP

- m∠F ≅ m∠R; CS = RP

- m∠C ≅ m∠P; HF = SR

90° = [13y - 1]°

+ 1° + 1°

______________

\frac{91°}{13°} = \frac{[13y]°}{13°} \\ \\ 7° = y \\ \\ 90° = m∠R

Then use the Triangular Interior Angles Theorem to find the m∠Sthen set that equal to the m∠H:

180° = 28° + 90° + m∠S

180° = 118° + m∠S

- 118° - 118°

______________

62° = m∠S

62° = [6z - 4]°

+ 4° + 4°

____________

\frac{66°}{6°} = \frac{[6z]°}{6°} \\ \\ 11° = z

I am joyous to assist you anytime.

You might be interested in
1. What is the minimum value of y in the graph below<br> y
nexus9112 [7]

Answer:

-1

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Write the ratio as a fraction in simplest form. <br><br> 4 : 40
Alenkinab [10]
The Answer To This Would 1 : 10 Because You Have To Divide Both By 4 So 4 Divided By 4 Gives You 1 And 40 Divided By 4 Gives You 10 

~ Hope This Helps :)
3 0
4 years ago
Read 2 more answers
If you buy tomato sauce for $.90 a quart how much does it cost for 5 pints
Dima020 [189]
<h2>Hello!</h2>

The answer is: the price of 5 pints of tomato sauce is $2.25.

<h2>Why?</h2>

To calculate how much does it cost 5 pints, we need to perform a unit conversion with the following  unit relationship:

0.5Quart=Pints

Now, calculating how much is a pint:

\frac{0.9}{quarter}*\frac{0.5Quart}{1Pint}=0.45

A pint is $0.45.

Then, calculating how much are 5 pints:

Price=0.45*NoOfPints=0.45*5=2.25

Hence, the price of 5 pints of tomato sauce is $2.25.

Have a nice day!

8 0
3 years ago
F(x)=x^2-x-1 What is the average rate of change of f over the interval -1&lt;=x&lt;=1
nalin [4]
In calculus, we use derivatives to find the instantaneous rate of change at any point on a graph. To find the average rate of change, we just find the slope of the secant line that intercepts two points on the graph.

We find slope with the following equation:

m =  \frac{y_1 - y_2}{x_1-x_2}

In this case, we are looking for the slope from x = -1 to x = 1. We have both x values, so next we need the y values.

F(-1) = (-1)^2 - (-1) - 1 = 1

F(1) = (1)^2 - (1) - 1 = -1

Now plug in the x and y values to find the slope:

\frac{1-(-1)}{-1-1} =-1

The answer is -1.
6 0
3 years ago
Pls help me pls i will give brainlist
Andre45 [30]

Answer:

1. Pour the mixture through a filter to separate the sand; 2. Evaporate the liquid to separate the salt.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Kiran shops for books during a 20% off sale what percent of the original price of a book does kiran pay during the sale ?
    8·1 answer
  • The slope of the line passing through the points (6,-1) and (7,2) is
    14·1 answer
  • In the paper drive, 4 boys brought old papers to school as follows: Fred, 30 pounds; Albert, 40 pounds; Henry, 10 pounds; and Pe
    11·2 answers
  • Please answer this question now in two minutes
    7·1 answer
  • Use formula I=prt to solve:
    13·1 answer
  • the grocery store sells kumquats for $4.50 a pound and asian pears for $3.75 a pound. write an equation in standard form for the
    11·1 answer
  • Paula is shopping for a party.she finds a pack of 6 rolls of streamers for $4.50. What is the cost of one roll of streamers ?
    13·1 answer
  • Answer choices
    14·2 answers
  • Help me pleaseeeeeee
    14·1 answer
  • Find unknown angles, value of 'x' and unknown sides:​
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!