1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
swat32
3 years ago
14

X-2y=4 x-2y=5 how many solutions does these equations have

Mathematics
1 answer:
cupoosta [38]3 years ago
6 0

Answer:

No solutions

Step-by-step explanation:

Rewrite x-2y=4 x-2y=5 in column form:

x-2y=4

x-2y=5

Because both equations have x - 2y on the left and different constants on the right, we know immediately that there is no solution.  These two lines are parallel and different; they never cross.

You might be interested in
HARDEST QUESTION EVER OMG! (That was my stereotypical teenage girl impression) ;)
ruslelena [56]
X = -4y+3
-x-4y = -3

________________

x+4y = 3
-x-4y = -3

0 = 0 

Possible and determined system (single solution)
5 0
3 years ago
A weather forecaster says the temperature will be about -5C “give or take” 10 degrees. What is the greatest possible temperature
bagirrra123 [75]

Minimum: -15C

Max: 5C

4 0
2 years ago
Write the ratio:2 2/5to 5 1/5 as a fraction in the lowest terms
yuradex [85]
2 2/5=12:5
5 1/5= 26:5
12:26:5
I think.
4 0
3 years ago
Last week,the price of apples at a grocery store was 1.60 per pound.This week,apples at the same grocery store are on sale for a
Degger [83]

Answer:

The total price of 4\frac{1}{2}  pounds of apples is <u>$6.48</u>.

Step-by-step explanation:

Given:

Last week,the price of apples at a grocery store was 1.60 per pound.This week,apples at the same grocery store are on sale for a 10% discount.

Now, to find the total price of 4 1/2 pounds of apples this week at the grocery store.

The price of apples at a grocery store last week was = $1.60 per pound.

This week apples at the same grocery store is on sale of 10% discount.

Thus, the price of apples at a grocery store this week is:

1.60-10\%\ of\ 1.60.

=1.60-\frac{10}{100} \times 1.60

=1.60-0.16

=\$1.44.

So, the price of apples per pound this week is $1.44.

Now, to get the total price of 4\frac{1}{2} pounds of apples by using unitary method:

If 1 pound of apples cost = 1.44.

Then, \frac{9}{2} pound of apples cost = 1.44\times \frac{9}{2}

=1.44\times 4.5

=\$6.48.

Therefore, the total price of 4\frac{1}{2}  pounds of apples is $6.48.

4 0
3 years ago
Help please let me know if I’m wrong or right pls!!!!
Ksju [112]

Answer:

you are correct! nonlinear

Step-by-step explanation:

when this equation is graphed it forms a curved line-- making it non linear :)

4 0
3 years ago
Other questions:
  • What do we want you to do when we asked you to “solve for x?”
    8·2 answers
  • What's the unit rate $4.80 for 6 cans
    10·1 answer
  • 851-473 is the same as ___[dash]-470
    10·1 answer
  • Five times the sum of a number and 3 is the same as 3 multiplied by 1 less than twice the number ​
    11·1 answer
  • Al changes saved
    12·1 answer
  • PLS HELP DUE SOON WILL MARK BRAINLIEST
    7·1 answer
  • Ivy wants to earn at least $800 this week in commission. What is the minimum amount she needs to sell in order to earn $800 if s
    9·1 answer
  • What kind of triangle has sides that have length 4, 8, and 10? ( the triangle acute, right, or obtuse ?)
    13·1 answer
  • A sprinkler sprays water in a circle. the distance from the sprinkler to the outer edge of the circle is 2.5 m
    6·1 answer
  • 4. (#18) A vine is 1.3 inches long now and it will grow 0.2 inches a day. Identify a rule for the linear function that describes
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!