1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kherson [118]
3 years ago
5

X/3 + 5 = 6.8 The x/3 is a fraction! please I need an answer!!!

Mathematics
1 answer:
Naya [18.7K]3 years ago
7 0

Answer:

x=5.4

Step-by-step explanation:

x/3+5=6.8

     -5  -5

__________

x/3= 1.8

 *3

________

x= 5.4

You might be interested in
Help me please I have no idea what the answer is​
joja [24]

Answer:

-21/10

Step-by-step explanation:

-2/5 - 4/5 = -6/5  <--

a common denominator

Then...

-6/5 -9/10 = -21/10

There is not a common denominator so you have to multiply 2 to the -6/5 to make it -12/10

The answer can be left as an improper fraction which is -21/10

or a mixed number -2 1/10 th

4 0
3 years ago
$12.00 for 48 cans Find the unit rate.
Taya2010 [7]

Answer:

0.25¢

Step-by-step explanation:

12.00÷48=0.25 or

1200÷48=25 then move decimal 2 places to the left.

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Janine opens a savings account with a deposit of $720. The account pays 3.4% interest, compounded daily. What is the first day's
scoray [572]
The first days interest is $24.48
6 0
3 years ago
What is -4x+y=6 and -5x-y=21 in subsitution
kifflom [539]
Solve for y in the first equation.
y = 4x + 6
Substitute <span>4x + 6 into the second equation.
-5x - (</span><span>4x + 6) = 21
Distribute
-5x - 4x - 6 = 21
Combine like terms 
-9x = 27
Divide both sides by -9
x = -3
Substitute back into first equation
-4(-3) + y = 6
Solve for y
y = -6</span>
8 0
3 years ago
42 divided by 6 plus 5 by the power of 2
Degger [83]
The answer would be 144 :)
3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The student council has decided to have a raffle at the carnival. They came up with a table to show the relationship between the
    6·2 answers
  • Please help me solve for W
    6·2 answers
  • The ratio teachers to students at a school is 3: 74. There are 2500 students at the school. About how many teachers are at the s
    11·1 answer
  • (7^5)(4^5) simplified
    5·1 answer
  • Marco needs to buy some cat food at the nearest or three bags of cat food cost 15.70 $5 how much will Marco spend on 5 bags of c
    12·1 answer
  • You spending $144 for new sweaters,T-Shirts and pants.Sweaters cost $28,T-Shirts (t) cost $14 and pants (p) cost $23,each.Which
    11·1 answer
  • -3 &lt; -1, subtract both sides by 3
    10·1 answer
  • How to go in minutes from hours and hours to minutes answer in picture welcome in advance​
    14·1 answer
  • Amira decides to estimate the volume of an apple by modeling it as a sphere. She measures its circumference as 43.4 cm. Find the
    10·1 answer
  • Previously, an organization reported that teenagers spent 4.5 hours per week, on average, on the phone. The organization thinks
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!