Answer:
16-ounce carton
Step-by-step explanation:
you divide by the cost by the amount of ounces per cent and when buying the 4 ounce one is 21 cents per ounce while the 16 ounce one is 16 cents per ounce
Answer:
Answer: It goes through the origin. Apex.
Hope This Helps! Have A Nice Day!!
Answer:
50
Step-by-step explanation:
Answer:
Step-by-step explanation:
Add the total number of students:
Boys: 8, + Girls: 12 = 20 students
of the students are girls
6/10 also equates to 60%, which is the percent of girls in the class.
Remember, the volume formula of a sphere is

.
Set that equation equal to whatever volume they give you and solve for r.

=

Now solve for r! I know you can do this. If you need help, just comment.