The answer is c you must look at key words i learned my key words
The right answer is Option D.
Step-by-step explanation:
Boxes of ice cream received = 50
Ice-creams in each box = 12
Total ice-cream bars = No. of boxes * Ice cream bars in each box
Total ice-cream bars = 
No. of people who had ice cream bars = 520
Ice-cream bars left = Total ice cream bars - No. of people who had ice cream
Ice cream bars left = 
80 ice cream bars were left.
The right answer is Option D.
Keywords: multiplication, subtraction
Learn more about subtraction at:
#LearnwithBrainly
D. A perpendicular line to one side of a triangle <span>is not part of the Converse of the Triangle Proportionality Theorem
Hope this helps!</span>
Answer:
$6.72
Step-by-step explanation:
The store is selling lemons at $0.56 each. Each lemon yields about 2 tablespoons of juice.How much will it cost to buy enough lemons to make three 9-inch lemon pies, each requiring half a cup of lemon juice?
1 cup = 16 table spoon of juice
half a cup = 8 table spoon of juice
1 pie require half a cup of lemon juice. so 1 pie requires 8 tablespoon of lemon juice
Each lemon yields about 2 tablespoons of juice
2 times 4 = 8
So 4 lemon needed to make a pie
cost of 1 lemon = 0.56
cost of 4 lemons = 
cost of lemon for making 3 pie= 