1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sleet_krkn [62]
3 years ago
15

1. Mona sells previously enjoyed rare CDs for $5/ea. and rare vinyl records for $7/ea. She sold a total of 1,200 CDs and records

in a particular month, with total sales of $6,760. So:
a. What is the equation? Solve it.
b. How many CDs and records were sold?
c. What were the total dollar sales of each?

hi guys i hope you can help me to answer this question! thanks
Mathematics
1 answer:
Leokris [45]3 years ago
6 0

Answer:

C  or A

Step-by-step explanation:

I think this is write

You might be interested in
look for relationships. an elevator descends at a constant speed. what is the change in elevation after 19 seconds?
dem82 [27]

Answer:

decreases

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
How many unique planes can be determined by four noncoplanar points?
marta [7]

Answer:

Four unique planes

Step-by-step explanation:

Given that the points are non co-planar, triangular planes can be formed by the joining of three points

The points will therefore appear to be at the corners of a triangular pyramid or tetrahedron such that together the four points will form a three dimensional figure bounded by triangular planes

The number of triangular planes that can therefore be formed is given by the combination of four objects taking three at a time as follows;

₄C₃ = 4!/(3!×(4-3)! = 4

Which gives four possible unique planes.

3 0
3 years ago
If y=6 when x=40 find x when y=24
Yanka [14]

Answer:

160

Step-by-step explanation:

24/6=4

4 x 40 = 160

x is 160 when y is 24

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A/ab-bsquare + b/ab-asquare?​
lord [1]

Answer:

\dfrac{(a+b)}{ab}

Step-by-step explanation:

The given expression is :

\dfrac{a}{ab-b^2}+\dfrac{b}{ab-a^2}

It can be solved as follows :

\dfrac{a}{ab-b^2}+\dfrac{b}{ab-a^2}=\dfrac{a}{b(a-b)}+\dfrac{b}{a(b-a)}\\\\=\dfrac{a}{b(a-b)}+\dfrac{b}{-a(-b+a)}\\\\=\dfrac{1}{a-b}(\dfrac{a}{b}-\dfrac{b}{a})\\\\=\dfrac{a^2-b^2}{ab(a-b)}\\\\=\dfrac{(a-b)(a+b)}{ab(a-b)}\\\\=\dfrac{(a+b)}{ab}

So, the solution of the given expression is equal to \dfrac{(a+b)}{ab}.

7 0
3 years ago
What’s the equation for this?
Bess [88]

Answer:

y = 2x-3

Step-by-step explanation:

The y intercept is -3. The slope is change in y/change in x. 2/1 = 2

3 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the area of a circle with a diameter of 4 . Either enter an exact answer in terms of use 3.14 3enter your answer as a decim
    8·1 answer
  • 15) Martha wants to put carpet in a rectangular room that measures 14 feet by 16 feet. There is a section in front of
    9·1 answer
  • The metro theather has 20 rows of seats with 18 seats in each rowk. tickets cost $5 The theater's incone in dollars if all seats
    15·1 answer
  • 35 points + brainliest!
    6·1 answer
  • {HELP ASAP }WILL GIVE 50+ POINTS AND BRAINLIEST
    14·1 answer
  • Mrs. Gordon bought 10 kg of apples for $16.50. What is the price per pound of apples?
    12·1 answer
  • Find the perimeter of M
    12·1 answer
  • Use the double bar graph below to answer the question.
    6·1 answer
  • Find the surface area of a rectangular box with length 4 ft, width 3 ft, and height 3<br> ft.
    15·2 answers
  • The wholesale price for a bookcase is $160. A certain furniture store marks up the wholesale price by 26%. Find the price of the
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!