1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
3 years ago
13

If you spend 2.5 hours a week studying for English and 6.5 hours studying for math what is the ratio of time spent studying in m

ath to studying for English?
Mathematics
1 answer:
melisa1 [442]3 years ago
8 0

Answer:

6.5:2.5 or 6.5/2.5 or 6.5 to 2.5

Step-by-step explanation:

A ratio is two numbers put together by a colon, slash (fraction), or "to"

This particular questions asks for math to English, so put in the Math ratio first then English.

You might be interested in
The ground temperature at an airport is 12 °C. The temperature decreases by 5.4 °C for every increase of 1 kilometer above the g
olga_2 [115]

Decrease in the temperature: 5.4×5=27°C

Final temperature: 12-27=-15°C

6 0
3 years ago
James is reading a book that is 1400 pages he will read the same number of pages each day if he reads the book in 7 days how man
Novay_Z [31]
He will read 200 pages a day.
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
14. Which of the following statements is incorrect?
Reptile [31]

Answer:

D is incorrect this is your answer

7 0
3 years ago
Find the value of x that makes ABCD a parallelogram
Studentka2010 [4]

Can you please show attachments.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can someone help me with this and explain it?
Softa [21]

Answer:

4 pizzas

Step-by-step explanation:

Equation:

12x + 7 = 55

12x = 55 - 7

12x = 48

x = 4

4 0
3 years ago
Other questions:
  • how many gallons of 80% antifreeze solution must be mixed with 100 gallons of 10% antifreeze to get a mixture that is 70% antifr
    10·1 answer
  • Help#2 and if u can see #1 too
    10·2 answers
  • What is the exact area of a circular courtyard with a radius of 22 ft?
    9·2 answers
  • Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
    6·1 answer
  • Given four functions, place them in order of their y-intercept, from highest to lowest. f(x) g(x) h(x) j(x) the function f of x
    9·2 answers
  • A rectangular box has a square base. if the sum of the height and the perimeter of the square base is 12 in, what is the maximum
    6·1 answer
  • This should be pretty intense ​
    9·1 answer
  • What is the slope of a line that passes through (2,-5) and (6,-2)​
    10·1 answer
  • Show three ways to write the expression 5 times x algebraically.
    6·2 answers
  • Which graph shows the same end behavior as the graph of f(x) = 2x6 – 2x2 – 5?
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!