0.78 per pound is unit rate
Since 5lbs is $3.90, 0.78 is the cost of one pound.
3.90 divided by 5 is 0.78
Answer:
The answer to your question is letter A (2/3)
Step-by-step explanation:
Formula
tangent Ф = 
For A
opposite side = 2
adjacent side = 3
Substitution
tan Ф = 
Result
tan Ф = 
Answer:
i don't know anymore
Step-by-step explanation: I don't know anymore
It is saying that the Balance was 21 if he wrote a check for 30 and The bank was charging him $35 for overdrawing his account of basically you’re gonna just Add so 21+30+35 is 86