Answer:
125%
Step-by-step explanation:
80/100=8
80*x=100
100/80=1.25
1.25*100=125
x=125%
They will need 3 cars, but one of the cars will be having 3 passengers instead of 4. :)
$2.38/0.40 lb = $5.95/1 lb
The spinach cost $5.95 per pound.
Hope this helps you:)
To start off devide both sides by M i.e
K/M=LMN/M
-> K/M=LN
Then devide by K to remove it on the left , this will end you up with M=LN/K
So the answer is (c).
Hope this helps :).