Answer:
So to figure that out you would take the money that he spend which was 18, each pack of gum cost 3, so to figure out the question you would simply divide 18 by 3 which would give you 6.
so how would you check that answer you could take 6 and multiple by the cost of each pack which would give you 18.
so answer is 6.
Step-by-step explanation:
18/3
=6
Well, since 3 candles are 19.50, simply divide. This will make a ratio so that 1 candle will equal 6.50 per candle.
19.50 / 3 candles = 6.50 per candle.
X is -24
Divide each side by the 5/6 and that's how you solve for x
So first we find the change
45 to 15=45-15=30
change is 30
rate of change=(change)/(original)
original=45
change=30
30/45=10/15=2/3=0.66666666=66%
rate of change is 66.66%
Answer:
I need points sorry
Step-by-step explanation:
Sorry but I don’t speak Spanish