1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Delvig [45]
3 years ago
13

In EFGH find the measure of GFH !!!! PLEASE HELP!!!!

Mathematics
1 answer:
stich3 [128]3 years ago
6 0

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Since EF and GH are parallel lines then

∠EGF = ∠GFH = 60° ( Alternate angles )

You might be interested in
Each pack cost 3. he spent a total of 18 on gum. how many packs of gum did he buy.
TEA [102]

Answer:

So to figure that out you would take the money that he spend which was 18, each pack of gum cost 3, so to figure out the question you would simply divide 18 by 3 which would give you 6.

so how would you check that answer you could take 6 and multiple by the cost of each pack which would give you 18.

so answer is 6.

Step-by-step explanation:

18/3

=6

7 0
2 years ago
The cost of 3 candles is 19.50 what is the unit price with work shown
kobusy [5.1K]
Well, since 3 candles are 19.50, simply divide. This will make a ratio so that 1 candle will equal 6.50 per candle.

19.50 / 3 candles = 6.50 per candle.
5 0
3 years ago
Solve -20=5/6 <br> ---------------------------------------------------
Juliette [100K]
X is -24 Divide each side by the 5/6 and that's how you solve for x
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A girl buys a shirt that was originally $45 but is now $15. What is the rate of change?
jok3333 [9.3K]
So first we find the change
45 to 15=45-15=30

change is 30
rate of change=(change)/(original)

original=45
change=30
30/45=10/15=2/3=0.66666666=66%
rate of change is 66.66%
4 0
3 years ago
Me pueden ayudar con este ejercicio​
Simora [160]

Answer:

I need points sorry

Step-by-step explanation:

Sorry but I don’t speak Spanish

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Please please someone help me
    11·1 answer
  • Help?.. I’m confused
    5·1 answer
  • Here we go again: Each set of points are connected to form a line segment. What is the length of each?
    5·2 answers
  • Of the 650 students at Westmoreland Junior High, 4% will receive a perfect attendance award. How many students will receive the
    9·1 answer
  • The length of a rectangle is 2 cm less than 7 times the width. The perimeter is 60 cm. Find the width of the rectangle. HINT: Dr
    12·1 answer
  • What is the answer of When multiplying a number by 104, how is the decimal point moved?
    5·2 answers
  • Can someone please help me <br> f(x) = -3x + 20; f(8)
    7·2 answers
  • If ZC and ZD are supplementary and mZC = 67°, find mZD
    12·1 answer
  • Directions: Encircle the letter of the correct answer. 1. What is the value of the discriminant whose roots are real, rational,
    12·1 answer
  • Addison plays 6 songs in of an hr. How many<br> songs can she play for 4 hours?
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!