1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
igomit [66]
3 years ago
5

What do you get when you evaluate (-1) 50?

Mathematics
2 answers:
RoseWind [281]3 years ago
3 0

Answer:--50

Step-by-step explanation:

Ivanshal [37]3 years ago
3 0
Answer: -50

This equation is asking you to multiply 50 by -1. When a number is in parentheses alone next to another number, the equation is usually asking for multiplication.

When a number is multiplied one, the value of the number remains the same. Since this is -1, however, the value will become -50.

This is your answer! Hope this helps comment below for more questions :)
You might be interested in
I provided it in the picture, please help!
Goshia [24]
The answer would be D.
7 0
3 years ago
BRAINLIESTI HAVE 10 MINS
VladimirAG [237]
Correction -125* I think
7 0
3 years ago
Solve 2(x + 1) = 2x + 5.​
algol13
Answer—> no solution
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Witch 2 numbers are 4 units away from zero on a number line
Liula [17]

Answer:

it depends which way youre going, but 4 and -4 work.

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Harold bought 5 apples for $ 1.30. What is the unit price?
Firdavs [7]
What is unit price?- unit price is the cost of one item(which in this case is an apple)

5 apples- $1.30
1 apple- 1.30 / 5
           = $0.26
7 0
3 years ago
Other questions:
  • If you are selling bag of candy would you want ti sell the candy in ounces or pounds? Explain.
    12·2 answers
  • How do you write 3 hundred 14 tens?
    8·1 answer
  • How many real solutions does the equation: x2-7x+10=0 have?
    15·1 answer
  • GEOMETRY QUESTION NUMBER 2
    12·1 answer
  • Mary purchases four book online. The book were the same price each, and the shipping fee was $7.25. If the total cost was $55.25
    13·1 answer
  • If the line passing through the points (a, 1) and (−17, 8) is parallel to the line passing through the points (0, 5) and (a + 2,
    6·1 answer
  • F(x)=-x^2-4x-6<br> Axis of symmetry and vertex
    5·1 answer
  • 1. 9 students volunteer for a committee. How many different 6-person committees can be chosen?
    13·1 answer
  • What the equation of the line
    14·2 answers
  • Determine whether angle-angle-angle (AAA) is a valid means for establishing triangle congruence. If it is a valid criterion, exp
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!