1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Fed [463]
3 years ago
8

How many feet are equivalent to 6 inches?

Mathematics
2 answers:
marusya05 [52]3 years ago
7 0

Answer:

1/2 of a Foot

Step-by-step explanation:

There are 12 inches in a foot. So the equivalent of 6 inches in feet would be 1/2 a foot.

Rashid [163]3 years ago
5 0

<u>Answer:</u>

0.5 feet

<u>Step-by-step explanation:</u>

We are asked how many feet are equivalent to 6 inches.

For this, we can simply use the ratio method to find the number of feet equivalent to 6 inches.

We know that,

1 foot = 12 inches

so, \frac {1 foot} {x} = \frac {12} {6}

x = \frac {6} {12} = \frac {1} {2}

Therefore, 0.5 feet are equivalent to 6 inches.

You might be interested in
Hi guys how is your day going?
Dafna11 [192]

Answer:

good u?

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
19. PLEASE HELP ME
Licemer1 [7]

Answer:

D. y= -1/5x2, y= -1/3x2, y= -7x2

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Which values of a, b, and c correctly represent the answer in simplest form?
sergiy2304 [10]

Answer:

The answer for this is a=1,b=7,c=19.

5 0
2 years ago
Compact discs (CDs) cost $12 each at the Music Emporium. The company charges $4.50 for shipping and handling, regardless of how
Lena [83]

Answer:

1    $16.50

2    $28.50

3    $40.50

$4.50 + $12c

$100.50

Step-by-step explanation:

Please find attached the complete question

Total cost in dollars = fixed cost + (variable cost x number of CDs bought)

fixed cost = $4.50

variable cost = $12

number of cds bought = c

total cost in dollars = $4.50 + $12c

total cost in dollars when 1 cd is bought = $4.50 + $12(1) = $16.50

total cost in dollars when 2 cds are bought = $4.50 + $12(2) = $28.50

total cost in dollars when 3 cds are bought = $4.50 + $12(3) = $40.50

total cost in dollars when 8 cds are bought = $4.50 + $12(8) = $100.50

4 0
2 years ago
According to the order of operations, which of the following operations should be completed first in the following expression?
lukranit [14]

Answer:simplify (5-3)

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Other questions:
  • Which term describes the set of all possible output values for a function?
    6·2 answers
  • During a sale, $2 bars of soap were sold at the rate of 3 for 5$. how much is saved on the 9 bars
    9·1 answer
  • Can someone read this Algebra help please
    14·2 answers
  • -<br> -<br> -<br> -<br> What is the vertical height, h, of the triangular prism?
    14·1 answer
  • What is 2a+50=5a-4? Thank you for your time.​
    8·2 answers
  • Jacob sells homemade skateboard decks for a profit of $27 per deck. He is considering switching to a new type of material that w
    8·1 answer
  • What is the answer please and thank you
    12·1 answer
  • 10) IF 4 cans of tomato soup cost $3.50, what is the unit price for 1 can of tomato soup? Round
    6·1 answer
  • To purchase $14,100 worth of restaurant equipment for her business, Donna made a down payment of $1700 and took out a business l
    12·2 answers
  • Simplify: 40x7- (-12x7)<br> Enter the original expression if it cannot be<br> simplified.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!