1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Contact [7]
3 years ago
6

4d to the third power-10 in verbal expression

Mathematics
1 answer:
laiz [17]3 years ago
6 0
Four times a number d cubed minus ten.  (cubed means to the 3rd power)
You might be interested in
What is the standard form equation of 4x+7¥=11
yaroslaw [1]

This equation is in standard from unless you mean vertex standard form?  

5 0
3 years ago
A case of 8 items costs $9.44 at Costco. What is the price of each item?
Anarel [89]

Answer: $1.18 per item

Step-by-step explanation:

9.44/8=$1.18 per item

5 0
2 years ago
An English class attended a performance at the theater. The class took 25 students and 3 adults. Each student ticket, s, cost $3
castortr0y [4]
Total cost = student cost + adult cost
t = 25s + 3(s+3)
t=28s+9
8 0
4 years ago
When a snozzberry marmalade machine works at 100% of its capacity, it can make 500 jars of snozzberry marmalade per hour. How ma
Amiraneli [1.4K]

Answer:

350

Step-by-step explanation:

500*70%=350

3 0
3 years ago
PLEASE HURRY! ^^
GarryVolchara [31]
Answer: 3 and -3

Your welcome
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • A large jar contains 1380 coins. The result of 40 coins pulled at random from the jar is given below.
    5·2 answers
  • I need the equation of the line in the picture
    11·2 answers
  • A rate of 5 yards per second is equal to how many yards per minute?
    8·1 answer
  • HelPPPNPLEASE ALGEBRA 2 !!!
    9·1 answer
  • If a piece of wood with a length of five feet is cut into six equal pieces, what is the length of each piece?
    12·1 answer
  • A phone company charges a monthly rate of $12.95 and $0.25 a minute per call.
    14·1 answer
  • I need this please help me
    8·1 answer
  • Making a pad lett!!!!!!!!!!!
    12·2 answers
  • N= A-b <br> solve for A <br> hurry plzzzzz
    5·2 answers
  • If a packet of cigarettes are $18.50 and you by four a week how much money will you spend over 3 years?
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!