1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
sladkih [1.3K]
3 years ago
7

PLLZZ HELP ME OUT WITH THIS!!!!

Mathematics
2 answers:
Anna007 [38]3 years ago
5 0

Answer:

for 1. -30 - 12 = -42

Step-by-step explanation:

Andrei [34K]3 years ago
4 0
She is at -30 feet then dives down 12 more

30+12=42
You might be interested in
If you know this please tell me all the answers
sp2606 [1]
1. 3n
2. 9x
3. 9wx
4. 5ac^2
5. 8wx^2
6. 4a^2 c
7 0
3 years ago
Ayo helppp ill give u anthing
kicyunya [14]

Answer:

16.9 m

Step-by-step explanation:

Start with a half a circle. The central angle of a semicircle is 180 deg.

Now subtract 21 deg on each side.

180 - 21 - 21 = 138

The central angle is 138 deg.

The radius is 7 m.

Now we use the formula for the length of an arc of a circle given the radius of the circle and the central angle of the arc.

s = \dfrac{n}{360^\circ}2 \pi r

s = \dfrac{138^\circ}{360^\circ}2(3.14159)(7~m)

s = 16.9~m

4 0
3 years ago
Round your answer to the nearest hundredth.
choli [55]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

I used tan but there's probably an easier way to do this but 4*tan(20)=8.94 then round it up to 9

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the missing values.<br> 15. F=<br> 16. E=<br> 17. D=<br> 1319<br> d<br> e
svetlana [45]
15.F=49
16.E=131
17.D=49
5 0
3 years ago
If costs $2.28 for 12 fluid ounces of dishwashing detergent. what is the cost per fluid ounce?
sesenic [268]

Answer:

0.19

Step-by-step explanation:

12u->2.28

1u-> 2.28 /12

=0.19

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the value of x?
    12·1 answer
  • What is the product of 3.5 ⋅ 102 and 2.4 ⋅ 103? 5.9 ⋅ 105 8.4 ⋅ 105 5.9 ⋅ 106 8.4 ⋅ 106
    15·1 answer
  • what is the solution to the system of equations: x- - y-z = 2, - x - 3 y - 2 z + 4, -x - 2 z = 10
    8·1 answer
  • Sheila buys some boxes of pens, with 20 pens in each box. Which expression represents the total number of pens Sheila bought? 20
    13·1 answer
  • Basketballs sell for 27.99 each at the super D and for 21.59 each at the bargain spot. If the coach buys a dozen basketballs, ho
    7·2 answers
  • Scientific notation help!!20 points
    13·2 answers
  • Byron and Cari are best friends. Byron wants to give a collage photo frame to Cari on her birthday. He measures the photo frame
    10·1 answer
  • A carpet salesman sold 5,000 yards of carpet in one month at an average of $3 per yard. His commission was 16%. How much money d
    5·1 answer
  • A) 120 + 84 – 3x 10 =
    14·1 answer
  • Prove the following relations: 1) (1 - cos²A) (1 + tan²A) = tan²A​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!