1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sophie [7]
4 years ago
8

Solve equation by completing the square round to the nearest hundredth if necessary X2-4x-=5

Mathematics
1 answer:
kipiarov [429]4 years ago
6 0

Answer:

x=-1 and x=5

Step-by-step explanation:

we have

x^{2} -4x=5

Solve it by completing the square method

We take the coefficient of x that is -4, divide it by 2 and then square it

so

-\frac{4}{2}=-2

square it

(-2)^2 = 4

Adds 4 both sides

x^{2} -4x+4=5+4

Combine like terms right side

x^{2} -4x+4=9

Rewrite as perfect squares

(x-2)^{2}=9

take square root both sides

x-2=\pm3

x=2\pm3

therefore

x=2+3=5

x=2-3=-1

You might be interested in
The school needed to buy more paper for teachers to use. one bundle of paper cost $50. If the school had $350 to spend on paper,
Bess [88]

Answer:

They could buy 7 bundles of paper

Step-by-step explanation:

350/50=7

6 0
3 years ago
Simplify<br> 5^ 3log(5)^6
miskamm [114]
If you simplify 5^3log(5)^6 then it's 14.5767681355.
6 0
3 years ago
Which of the following expressions is equal to 1 divided by 16
Mama L [17]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Does anybody know thisss?????!!!!!
nataly862011 [7]
There are 12 months in most years.
.. 23%/12 ≈ 1.91667%

_____
The answer shown in your picture is correct to 2 decimal places.
3 0
4 years ago
What is the value of the expression below when y = 7?<br> 2y^2 + 9y + 2<br><br><br> Help me!!!!!
Flauer [41]

Answer:

163

Step-by-step explanation:

2*(7^{2}) +9(7)+2

2*(49)+9(7)+2

98+63+2

=163

8 0
4 years ago
Other questions:
  • BRAINIEST ANSWER! Please Help :)
    15·1 answer
  • Hello Someone hellllllllllllpppp
    8·1 answer
  • Happy Hound charged $18 for 2 hours of doggie daycare and $45 for 5 hours. What is the unit rate? Show your work.
    11·1 answer
  • What is the answer to 9/8= g+1/2
    6·2 answers
  • the sum of a number and 9 is multiplied by -2 and the answer is 8 find the number. I know the answer is -5 i need a expression,
    5·1 answer
  • The question is find the product of -8 and the sum of -2(10x + 3y) and -5(6y -7x)
    10·2 answers
  • 1. Which of the following is the process used by plants to release excess water into the atmosphere?
    12·1 answer
  • A lesson starts at 10:15 it lasts for 55 minutes. when does the lesson end
    12·2 answers
  • A group of friends wants to go to the amusement park. They have no more than $505
    13·1 answer
  • Find the center and radius of the circle
    6·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!