1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Arturiano [62]
3 years ago
12

What is the value of n?

Mathematics
1 answer:
melamori03 [73]3 years ago
6 0
The answer for this question that needs an answer is n = 5

because 18(n-1) = 9(n+7) implies that 18n - 18 = 9n + 63 which implies that n =5 for the equation to hold true.
You might be interested in
To wash a window that is 4 meters off the ground, Rafi leans a 5-meter ladder against the side of the building. To reach the win
Andre45 [30]

Answer:

Base of the ladder is 3 meters away from the building.

Step-by-step explanation:

Let's use Pythagoras theorem to solve.

Pythagoras theorem says,

a^{2} +b^{2} =c^{2}

Here let horizontal distance is "a''

Vertical distance of window is 4 m

So, b=4

The Rafi leans 5 m ladder against the wall. So, c=5.

a^{2} +4^{2} =5^{2}

Simplify it

a^{2} +16=25

Subtract both sides 16

a^{2} =9

Take square root on both sides

a=±3

So, base of the ladder is 3 meters away from the building.

5 0
3 years ago
Demostración de cada una de las conclusiones de los siguientes razonamientos Por medio de inferencias lógicas. Si los secuestrad
Tatiana [17]

Answer:.

Step-by-step explanation:Z

7 0
4 years ago
A bottle of body wash costs 2.88 and contains 12 ounces. How much does it cost per ounces?
Lerok [7]
$2.88/12 = <u><em>$0.24 per ounce of body wash
 
</em></u><em></em>This can be solved by using a calculator.
Hope this helps!
3 0
3 years ago
What is 37.69911184 rounded to 1 decimal point?
Natalija [7]
I believe the answer is 38
7 0
4 years ago
Fifteen ounces of gold cost 6058.50. Find the unit rate in dollars per ounce
Paraphin [41]
Unit rate = 6,058.50/15 = $403.90
4 0
3 years ago
Other questions:
  • A 27 oz bottle of a new soda costs $2.25. What is the unit rate, rounded to the nearest tenth of a cent?
    7·1 answer
  • Get the general term for the sequence being your t3 = 11 and the t20 = 244.2
    15·1 answer
  • On number line what is the distance between -7 and -3 2/3
    7·2 answers
  • Pow Research center is a nonpartisan polling organization that provides information about issues, attitudes, and trends shaping
    8·1 answer
  • an equation for the line perpendicular to the line 4x + 8y = 7 having the same y -intercept as −3x + 5y = −2
    10·1 answer
  • Suppose 4/5 of a different box of oranges weighs 8 pounds how many pounds of oranges are in the full box​
    15·1 answer
  • Subtract j from 9, then subtract 3 from the result
    15·2 answers
  • What is 122.18 rounded to the nearest whole number?
    12·1 answer
  • What is the area, in square inches, of the trapezoid below? 15.7 in 8 in 6.6 in​
    13·1 answer
  • What is <br>the answer. ​
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!