1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
laiz [17]
3 years ago
6

John’s parents put $40 on his school account for lunch. Each day is a three dollars for lunch. Y represent the amount of money J

ohn has after x days in a school account.
Mathematics
1 answer:
Dominik [7]3 years ago
3 0

Answer:

y = $40 - ($3/day)x

Step-by-step explanation:

y = $40 - ($3/day)x represents the amount of money John has left after x days.

You might be interested in
A. Identify the percentage, rate and base.
Finger [1]

Answer:

1. rate = 30, base = 40, percentage = 12

2. rate = 6, base = 24, percentage = 25

3. rate = 16, base = 64, percentage = 25

4. rate = 4, base = 50, percentage = 20

5. rate = 75, base = 80, percentage = 60

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
What is the difference between the absolute value 4 and the absolute value of -3
LUCKY_DIMON [66]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

The absolute value of -3 is 3, so 4-3=1

4 0
3 years ago
What is the measure of the lowercase c?
Leona [35]
The measure of angle c would be 84
3 0
2 years ago
A rectangle is 3 times as long as it is wide. the perimeter is 16 feet. find the dimensions ​
astraxan [27]

Answer:

Width = 2 feet

Length = 6 feet

Explanation:

Variables:

Perimeter = p

Length = l

Width = w

Equation:

2w + 2l = p

It is given that:

l = 3w

and

p = 16 feet

With this information, we can rewrite the equation (substitute)

2w + 2(3w) = 16

Simplify

2w + 6w = 16

Add

8w = 16

Divide both sides of the equation by 8

Width = 2 feet

Length = 3(w) = 3(2) = 6 feet

Hope this helps :)

6 0
3 years ago
A bakery charges $14.00 for 4 croissant sandwiches. What is the unit rate?
xxMikexx [17]

Answer:

The unit rate is given as $3.5 per croissant sandwiches.

Step-by-step explanation:

The total charges are $14.00

There are 4 such croissant sandwiches.

<em>The unit rate is given as, A rate is a special ratio in which the two terms are in different units. When rates are expressed as a quantity of 1, such as 2 feet per second or 5 miles per hour, they are called unit rates.</em>

Thus the unit rate is given as ,

= \frac{14}{4} = \frac{7}{2} = 3.5

Thus the unit rate is given as<em> $3.5 per croissant sandwiches.</em>

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Find the perimeter of the region that is NOT shaded. <br><br> 39 ft<br><br> 29 ft<br><br> 58 ft
    7·1 answer
  • How tall is a building that casts a 71​-ft shadow when the angle of elevation of the sun is 29 degrees​?
    10·1 answer
  • Helped needed! 20 points and brainliest of answered right !
    12·1 answer
  • Solve the following equation in your notebook. Then place the correct number in the box provided.
    7·1 answer
  • Lashonda will rent a car for the weekend. She can choose one of two plans. The first plan has an initial fee of $48 and costs an
    10·1 answer
  • A cell phone plan charges $39.95 a month plus 15 cents per text message sent and 15 cents per text message received. Using s to
    14·2 answers
  • In a mathematics class, the following test scores were recorded for a student. Find the mode 90, 99, 95, 78, 81, 89
    10·2 answers
  • What happens to the mean of the data set shown below if the number 3 is added to the data set? A. The mean increases by 2. B. Th
    14·1 answer
  • The image shows the linear graph for a family that hired a babysitter for a day. The family gave the babysitter some money up fr
    8·2 answers
  • How do i write improper fractions as mixed numbers?<br> Explain with examples
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!