1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
choli [55]
3 years ago
13

Nicholas borrowed $250 from his parents to buy a video game system. He has agreed to pay them back $15 each week. Which equation

represents the amount of money Nicholas still owes his parents, p, after w weeks?
Mathematics
1 answer:
AfilCa [17]3 years ago
4 0

Answer:

p = 250 - 15(w)

Step-by-step explanation:

Original amount: 250

No of weeks to return money:  w

Amount to pay each week: 15  

Amount that he has paid back: 15 × w  (When we subtract this term from the total we will get the answer)

So after w weeks he owes his parents :

p = 250 - 15(w)



You might be interested in
Simplify. (-2)-3 -8 - 8 user: simplify. 6x-2
Vinvika [58]
If you would like to simplify <span>(-2)-3 -8 - 8 and 6x - 2, you can do this using the following steps:

</span><span>(-2)-3 -8 - 8 = - 2 - 3 - 8 - 8 = - 5 - 8 - 8 = - 13 - 8 = - 21

6x - 2 = 2 * (3x - 1)

The correct result would be - 21 and </span><span>2 * (3x - 1).</span>
3 0
3 years ago
Im trying to pass the hardest quiz in the world(will give brainliest) the first question is
Ymorist [56]
Whatever your color eyes are


hope this helps
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
The sum of three certain consecutive numbers is 240. Find the 3 numbers.
BartSMP [9]

Answer:79 , 80 , 81

Step-by-step explanation:What three consecutive integers have a sum of 240? What three consecutive integers have a sum of 240? Which means that the first number is 79, the second number is 79 + 1 and the third number is 79 + 2. Therefore, three consecutive integers that add up to 240 are 79, 80, and 81.

5 0
3 years ago
A box of national brand cornflakes is $2.09 for 12 ounces. A box of store label cornflakes is $3.09 for 20 ounces.
grin007 [14]

Answer:

A)

  • National brand cornflakes is 0.174 = .17/oz
  • Store label cornflakes is 0.514 = .15/oz

B) The larger box is cheaper per ounce.


C) 2.09 – .30 = 1.79 for 12 ounces. So than $1.79/12= .15/oz.

They  would both be the same so there would be no better deal.


4 0
3 years ago
Pls help meeee I don’t understand this at alll
balu736 [363]

Answer:

you need the formula for the cone , Korc

Step-by-step explanation:

formula for cone = \frac{1}{3}*π*r^{2}*h

they tell us that the diameter is 8 so  r = 4

and that h = 9

volume of cone = \frac{1}{3}*π*4^{2}*9

VoC = 150.796

VoC = 150.8  ( to the nearest 10th)

5 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the equation of the line that is parallel to the y–axis and passes through the point (3, 7)?
    9·2 answers
  • The volume of a three-dimensional shape is
    15·1 answer
  • A statistical program is recommended. A random sample of soil specimens was obtained, and the amount of organic matter (%) in th
    7·1 answer
  • A test of abstract reasoning is given to a random sample of students before and after they completed a formal logic course. The
    9·1 answer
  • Simplify the expression <br> - 1/8 -2/7 <br> pls help :)
    11·1 answer
  • Reduce the rate 80 miles per 4 hours to its unit rate and write the miles
    6·2 answers
  • The segments shown below could form a triangle.​
    13·2 answers
  • How mini time does 7 go into 12
    10·2 answers
  • Find the are of the ABC triangle​
    9·2 answers
  • Can y'all help me with math I hate it
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!