1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gelneren [198K]
3 years ago
15

A local concert promoter purchases 2 3/4 pages of ads. When one of the concerts is cancelled, the promoter cancels 1 5/8 pages o

f ads. How much advertising space is the concert promoter actually using?
Mathematics
1 answer:
Lynna [10]3 years ago
5 0

Answer:

1\frac{1}{8} pages

Step-by-step explanation:

Since the concert promoter started with 2 \frac{3}{4} pages of ads but had to cancel 1 \frac{5}{8}, subtracting the cancelled amount from the original amount will give the amount of advertising space the promoter is now actually using:

 2 \frac{3}{4}  = 2 \frac{6}{8}

- <u>1 \frac{5}{8}</u>      - <u>1 \frac{5}{8}</u>

     1\frac{1}{8} pages

In order to subtract fractions, you need to have like denominators, so you need to convert \frac{3}{4} into an equivalent fraction with a denominator of '8'.  Since 4 x 2 = 8, then you also need to multiply the numerator by the same factor: 3 x 2 = 6.

You might be interested in
21 is what percent of 30?
ra1l [238]

\frac{21}{30} *100=70

(Divide then multiply by 100 and you get your answer)
- - Answer: 70%
5 0
3 years ago
A demographer is investigating various populations to find out how they use resources. She wants to select the population that u
horrorfan [7]

Answer:

She should select an industrial society (industrial population)

Step-by-step explanation:

An industrial society is a society that owes its operations to the use of technology which supports human usage of resources that allows high production turnouts.

An industrial society has high liking le preference for large population with a high capacity for external energy sources (e.g.fossil fuels) which in directly or indirectly increases the rate which resources are being used and also scale of production.

The resources could be human (labour) natural resources such as water, air, coal, natural gas, coal, etc. and it could also be technology advancements.

7 0
3 years ago
Factor the expression 3x^2-15x
tester [92]
Factor out 3x
Answer: 3x(x - 5)
5 0
3 years ago
The ratio table below shows the relationship between the weight of apples purchased and the total cost of the apples. Apple Cost
My name is Ann [436]

Answer:

8

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
4 tomatoes cost $3.40 what is the unit rate
IRINA_888 [86]
The unit rat is the cost per 1 unit
cost per 1 tomatoe

3.4/4=1.7/2=0.85/1

unit rate is $0.85 per tomatoe
7 0
3 years ago
Other questions:
  • You make homemade lip balm. About 11% of the lip balm is made from beeswax. You make 4 2/5 teaspoons of the lip balm. About how
    10·1 answer
  • Peaches are being sold for $2 per pound. If x represents the number of pounds of peaches bought and y represents the total cost
    7·2 answers
  • A certain medicine is given in an amount proportional to a patient's body weight. Suppose a patient weighing 104 pounds requires
    13·1 answer
  • What is 8/15 reduced
    7·2 answers
  • Which of the following options results in a graph that shows exponential growth? f(x) = 0.4(3)x f(x) = 3(0.5)x f(x) = 0.8(0.9)x
    14·2 answers
  • What is the least ten digit whole number
    8·1 answer
  • Which mathematical symbol would best fill in the blank to compare the two real numbers?
    12·1 answer
  • What does csc x cot x (1-cos^2 x) equal
    5·2 answers
  • For brainiest:):):):):)
    10·1 answer
  • In Evan's white gold wedding ring, the ratio of nickel to gold is 3 to 13. If the ring contains 4.16 ounces of gold, how much ni
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!