Answer:
The cost of 1000 bushels is $9790
Step-by-step explanation:
Given
per bushel
Required
Determine the cost of 1000 bushels
If 1 bushel costs $9.79,
Then 1000 costs:


1000 is our constant because the truck was only used one day. We also know they charge a certain amount per hour, but we do not know how much. In this case they charged that amount 9 times because the truck was used for 9 hours. The total of the constant plus the 9hour fee is 2700 dollars:
1000(1) + 9x = 2700
The reason we multiply 1000 by 1, is because we only used the truck for one day.
Solve for x
9x = 2700 - 1000 = 1700
X = 1700/9 = 188.88
The hourly fee is $188.88
The question is asking for an equation for hours of use though, so the answer is
1000(1) + 9(188.88) = C
C represents cost or charge.
Answer:
-84
Step-by-step explanation: