1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
victus00 [196]
3 years ago
11

Which equation is equivalent to 2/3x-5/6=-5/12x+1/4

Mathematics
2 answers:
umka21 [38]3 years ago
6 0

Answer:

x = 1

Step-by-step explanation:

\frac{2}{3} x -  \frac{5}{6}  =  -  \frac{5}{12} x +  \frac{1}{4}  \\  \frac{2}{3}x +  \frac{5}{12}  x =  \frac{1}{4}  +  \frac{5}{6}  \\  \frac{8}{12} x +  \frac{5}{12}x =  \frac{3}{12}  +  \frac{10}{12}  \\  \frac{13}{12} x =  \frac{13}{12}  \\ x = 1

daser333 [38]3 years ago
4 0

Answer:

x=1

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I NEED HELP SOME ONE PLEASE HELP.
garri49 [273]
1) Start with 4 and add 2 repeatedly 
2) Start with 2 and multiply by 2 repeatedly
3) 15, 18, 21
5 0
3 years ago
55 is the product of vidya's age and 5 <br> Use the variable v to represent vidya's age
klasskru [66]
V= 11. If you divide the product 55 by 5 you get Vidya's age.
You're Welcome
5 0
3 years ago
Original price of an apple watch: $299.00 Sales Tax: 7%​
bixtya [17]

20.93 is 7% of that

7 0
2 years ago
Which is the equation of the line that passes through the points (4, 3) and (6, 2)?
Andrew [12]

Answer:

answer is c hope this helps

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
What number can be written as 40+5
Salsk061 [2.6K]
45 that is the answer
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • An art gallery sells paintings at $0.35 per square inch.If a painting is 2 feet 3 inches by 3 feet 5 inches, how much would the
    6·1 answer
  • One spinner has three equally sized sectors numbered 1, 2, and 3. A second spinner has two equally sized sectors labeled Top (T)
    14·2 answers
  • When x = 5, the value of the expression –2(x – 10) is
    6·1 answer
  • Multiply. (−17)⋅(−6) −102 −23 23 102
    12·1 answer
  • Find AC please, help is very much appreciated.
    12·1 answer
  • L will give Brainliest...Anyone​
    5·1 answer
  • (1) Logan has 6 pounds of paste. Each time he makes dinner he uses 34 pound of
    15·1 answer
  • The cost of 9 scarves is $87.75. What is the unit price?
    10·1 answer
  • Pls help quick will put brainliest
    11·1 answer
  • Plz help me! I am timed plz!
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!