How many piles the plates are stacked in I think
5x=440
×=the number of tickets sold
then you woukd just divide 440÷5=88
88 tickets were sold at the door
Answer:
12 miles
Step-by-step explanation:
3 miles per 30 minutes
2 hours is made of 4 30 minutes, so 3 x 4 = 12
Divide the price by the quantity:
Bananas = 5.40 / 6 = 0.90 each
Oranges = 2.56/8 = 0.32 each
Apples = 4.68 / 12 = 0.39 each
Mangos = 3.16 / 4 = 0.79 each
Oranges have the lowest price each so are the best buy.
Answer: 600 ft.
Step-by-step explanation:
The height is 12, and the base is 50. So V=ABh=50·12=600ft³, just plug in the numbers.