It’s 2/15
It’s just 2x1 and 3x5
The answer is 2 and a half. Because 18 + 6 + 6 + 3 is 33. This is because $18 to get in then $6 for one hour another $6 for an hour and $3 for an half hour.
The answer is 5 hope that helps
Answer:
100% increase
Step-by-step explanation:
To find the unit rate, divide the numerator and denominator of the given rate by the denominator of the given rate. So in this case, divide the numerator and denominator of 70/5 by 5, to get 14/1, or 14 students per class, which is the unit rate. <— that’s your answer! :)