1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lyudmila [28]
2 years ago
14

The product of two given numbers is 126 both of them are divisible by 3 but neither of them is 3.The larger of the two numbers i

s
Mathematics
1 answer:
Mice21 [21]2 years ago
4 0

I believe the answer is 21

21 × 6 = 126

and both numbers are divisible by 3

You might be interested in
A straight line is drawn through the intersection of the two diagonals of a parallelogram. Prove that it exactly divides the par
zubka84 [21]

Answer:

I dont understand btw thanx for the points

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Please Help!!!<br><br> What is a polynomial function in standard form with zeroes 1, 2, -3, and -1 ?
AlekseyPX

Answer:

Numeric expressions apply operations to numbers. For example, 2(3 + 8) is a numeric expression. Algebraic expressions include at least one variable and at least one operation (addition, subtraction, multiplication, division). For example, 2(x + 8y) is an algebraic expression.

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Find the quotient of 675 and 5
Stells [14]
The quotient of 675 and 5 would be 135.
675/5=135
Hope this helps!
8 0
2 years ago
The circus travels 15 miles in 45 minutes what is her MPH
ch4aika [34]

Answer: HER MPH is 20

8 0
3 years ago
Identify the following group of words as an incomplete or complete sentence. If the sentence is incomplete, identify the reason.
mr Goodwill [35]
It has everything a sentence needs. Complete sentence.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 0.01% of 17 is 1. 0.17 2. 0.0017 3. 0.017 4. 1.7
    13·2 answers
  • Can someone help for number 20
    15·1 answer
  • 4 consecutive integer that add up to 30
    15·2 answers
  • The cost for a pack of 24 pens is $4.08 . Find the unit price in dollars per pen. If necessary, round your answer to the nearest
    12·1 answer
  • How to solve 6x^2+5x-4=0
    15·1 answer
  • Write an equation involving absolute value for each graph.<br><br> Please help! Thx!
    13·1 answer
  • Lacy has a $1000 bond with a 6.2% coupon that she purchased for $1025. What is the yield of this bond? Round your answer to 2 de
    10·2 answers
  • Find the selling price of each item original plate price of gold fish at $7.65 discount 10%
    6·1 answer
  • 5839%29 step by step solve​
    14·1 answer
  • In ΔXYZ, x = 5.2 inches, y = 9.8 inches and z=7.1 inches. Find the measure of ∠Z to the nearest degree.
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!