Answer:
The larger ham is the better buy.
Step-by-step explanation:
In order to determine the better buy, divide both of the prices by their weight to get the price per pound of ham.
5.70/3 = 1.90 per lb
8.75/5 = 1.75 per lb
Therefore the 5 pound of ham is a better buy.
Answer:
Step-by-step explanation:
me too..
Answer:
Congruent segments Step-by-step explanation:
Answer:each book cost 39 dollars
Step-by-step explanation:
Since she had 16 dollars left over afterwords subtract 16 from 289 which leaves you with 273. then take the 273 and divide by the 7 books she bout whic will become 39 dollars therefore each book cost 39 dollars
32
,
48
,
72
,
108
,162
Step-by-step explanation: