1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ra1l [238]
3 years ago
7

Choose the expression that represents a linear expression.

Mathematics
2 answers:
tresset_1 [31]3 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

A linear expression has the highest power of the variable to 1, i.e ax+b

Then only the first option is in a linear expression format

9x-2

eduard3 years ago
5 0

Answer:

9x-2

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Leena knits 10 rows in 12 minutes.
maria [59]

Answer:

It will take 30 minutes!

Hope this helps! :D

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ANSWER ASAP I WILL GIVE BRAINLIEST
AysviL [449]

Answer:

Let number of weeks be x

10x = 200-150

x=50/10

x=5

Thus it would take him 5 weeks to buy himself a iPhone12

Hope it helps

8 0
3 years ago
The measure of an angle is 133°. What is the measure of its supplementary angle?
Pachacha [2.7K]

Answer:

47

Step-by-step explanation:

180 - 133 = 47

7 0
2 years ago
Express f (x) = |x-5| as a piecewise defined function
mrs_skeptik [129]
If x>5......f(x)= x-5
if x <5......f (x)= -x+5
3 0
3 years ago
Please help me out ASAP
Nady [450]

Answer:

the answer is b

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • An object is launched vertically upward from a 25 foot platform and is modeled by the function s(t)=−16t2+11t+25.
    12·1 answer
  • Can anyone help???????
    12·1 answer
  • Bessy has 8 times as much money as Bob, but when each earns $4, Bessy will have 4 times as much money as Bob. How much does each
    10·1 answer
  • 5x + 4y +3z = 14 x = 3z -22 z = 6 What is the y-value of the solution?
    9·1 answer
  • Can someone explain step by step process
    12·1 answer
  • Question 2
    5·1 answer
  • Solve for the distance between (13,55) and (61,22). Round your answer to the nearest hundredth.​
    9·1 answer
  • Find the output, y, when the input, r, is 30.<br> y = 14 – 0.52
    7·1 answer
  • Unit rate for $67.92 for 4 gallons
    12·1 answer
  • HELPP
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!