1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korolek [52]
3 years ago
8

Peregrine falcons are known for their maneuvering ability. In a tight circular turn, a falcon can attain a centripetal accelerat

ion 1.5 times the free-fall acceleration.
Mathematics
1 answer:
melomori [17]3 years ago
4 0

Answer:

whats the qeustion sir ?

Step-by-step explanation:

i am confusion

You might be interested in
If g(x)is the inverse of f(x) and f (x) = 4 x + 12, what ig(x)
Fynjy0 [20]

Answer:

The inverse of a given function

d) g(x) = \frac{1}{4} x - 3

Step-by-step explanation:

<u><em>Explanation:-</em></u>

Given that f(x) = 4x + 12

  let y = 4 x + 12

     4 x = y - 12

        x = \frac{y-12}{4}

        x = \frac{1}{4} y - 3      

we know that   y = f(x)

                   ⇒  x = f⁻¹(y)

      (f^{-1} y) = \frac{1}{4} y - 3

Put  replace 'y' in 'x'

    (f^{-1} x) = \frac{1}{4} x - 3

<u><em>Final answer</em></u><em>:-</em>

The inverse of a given function

g(x) = \frac{1}{4} x - 3

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hank’s teacher asked him to verify that the product (y−3)(y2 3y 9) is a difference of cubes. He used the distributive property t
kramer

The value of a is 9, the correct option is B.

Given

Hank’s teacher asked him to verify that the product (y−3)(y2+3y+9), is a difference of cubes.

<h3>Quadratic equation;</h3>

The equation which has the highest degree is 2 is called quadratic equation;

\rm ax^2+bx+c=0

Where a, b, and c are the constants.

The given polynomial is;

\rm  (y-3)(y^2+3y+9)

On multiplying the terms;

\rm  (y-3)(y^2+3y+9)\\\\y(y^2+3y+9)-3(y^2+3y+9)\\\\y^3+3y^2+9y-3y^2-9y-27\\\\

On comparing;

\rm ay = 9y\\\\a=9

Hence, the value of a is 9.

To know more about polynomial click the link is given below.

brainly.com/question/6169816

6 0
2 years ago
Harry went to the bakery with $50 to buy cupcakes and fruit tarts. One cupcake costs $3.50 and one fruit tart costs $3. Harry bo
mote1985 [20]

Answer:

28+3x\leq 50

Step-by-step explanation:

We are given the following in the question:

Cost of one cupcake = $3.50

Cost of one fruit tart = $3

Total money Harry have = $50

Harry bought 8 cupcakes and x fruit tarts.

We have to write the inequality giving relation between the total number of cupcakes and fruit tarts Harry can buy the amount of money he has.

Total cost of purchase =

= Total cost of cupcakes + Total cost of fruit tarts

=(8\times 3.50) + (x \times 3)\\=28 + 3x

Now, this total cost of Harry's purchase should be less than than equal to $50.

28+3x\leq 50

is the required linear inequality.

4 0
3 years ago
A line has a slope of -6 and passes through the point (2, 3). What is its equation in
Evgen [1.6K]

\bf (\stackrel{x_1}{2}~,~\stackrel{y_1}{3})~\hspace{10em} \stackrel{slope}{m}\implies -6 \\\\\\ \begin{array}{|c|ll} \cline{1-1} \textit{point-slope form}\\ \cline{1-1} \\ y-y_1=m(x-x_1) \\\\ \cline{1-1} \end{array}\implies y-\stackrel{y_1}{3}=\stackrel{m}{-6}(x-\stackrel{x_1}{2}) \\\\\\ y-3=-6x+12\implies y=-6x+15

3 0
4 years ago
Which model represents a fraction greater than Three-fifths?
Kay [80]

Answer:

8/10 goes down to 4/5 but the greater fraction is 3/5

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • The simplest form of 1.666….. is?
    14·2 answers
  • Nathaniel can weld a railing in 75 minutes. Brenda can weld a railing 25 minutes faster. If they work together, how many minutes
    10·1 answer
  • ABCD is a parallelogram. AC = 9cm, DC = 11cm, angle DAC = 100'. Calculate the area of the parallelogram
    13·1 answer
  • If you withdraw part of your money from a certificate of deposit before the date of maturity, you must pay an interest penalty.
    9·1 answer
  • What is the sum of the angle measures of a 37 gon?
    8·1 answer
  • The value of y varies directly with x. When y=2 4/7, x=3/7 .
    10·2 answers
  • Farmer John sells a dozen of eggs for $1.56. What is the unit cost per egg?
    7·2 answers
  • Help me find the answer to this please. And also explain how to slove these problems.​
    12·1 answer
  • Helppppppppppp pleaseeeeeee
    7·2 answers
  • Is the expression (-2m)^100 positive or negative when it is simplified?
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!