1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
olga2289 [7]
2 years ago
11

Tell whether the system has one solution, infinitely many solutions, or no solution. y=1/2x 2y-x=6

Mathematics
1 answer:
Svet_ta [14]2 years ago
6 0
No solution.

2y-x=6 =y=1/2x+3
Since 1/2x does not equal 1/2x+3, this is a false statement and therefore has no solution
You might be interested in
Use the number line to add the fraction.
horrorfan [7]

Answer:

1/8

Step-by-step explanation:

-5/8 + 3/4 = -5/8 + 6/8 = 1/8

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HEL MUST BE DONE URGENTLY
LekaFEV [45]
Y = x + 2 is closest to what I believe is the solution.

If the club begins with 2 members, then +2  MUST appear in the formula.

If the club adds 2 members every week, then the total number of members would be

f(x) = y = 2 + 2(x-1), where x is the number of weeks.

Test this:  If x = 1, then y = 2+2(1-1) = 2 + 0  = 2.  This is correct.  The club began with 2 members in week 1

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
If A || B and B Y, then__<br><br> A. X|A<br> B. A|Y<br> C. X||Y<br> D. A||Y
hjlf

Answer: D. A || Y

Hope this helps!

3 0
2 years ago
Explain why the following problem will have an irrational answer.
Inessa [10]

Answer:

The sum is a Non-repeating.

Step-by-step explanation:

I have no clue how to solve this question or fractions for that matter.

I literally guessed and go it right. (Somehow)

7 0
2 years ago
A credit card company applies a 6% fee on all transactions under $10. You purchased coffee for $4.80. What fee amount will be ap
Romashka [77]

Answer:

$5.08

Step-by-step explanation:

Step one:

given data

We are told that a credit card company applies a 6% fee on all transactions under $10

since the cost of coffee bellow $10 that is $4.80, the 6% fee is applicable

so

=6% of 4.80

=6/100*4.80

=0.06*4.8

=$0.288

Step two:

the total fee will be

=0.288+4.80

= $5.08

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Lee's fifth grade class has 1.4 times as many students as Fred's.If there are total of 60 students, how many students does Fred
    6·1 answer
  • 44mi/h to yd/min convert unit rates
    6·1 answer
  • What is the mean absolute deviation of the data set?
    7·1 answer
  • A 3-pound box of grapes costs $12.00. What is the price per ounce?
    13·2 answers
  • B) Simplify 9y - 6y + y
    13·2 answers
  • 7(b+4)=14 find the value of the variable
    9·2 answers
  • Which expression is equivalent to 19x-23x
    7·1 answer
  • Write a linear equation in one variable to help you answer the question.
    8·1 answer
  • Perform the indicated operation.<br> f (x) = x2 − 4 g(x) = −3x Find f (g(x))
    7·1 answer
  • A triangle has a base of 10 inches and a height of 4.5 inches. What is the area of the triangle in square inches?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!