1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Andrew [12]
3 years ago
7

What value of g makes the equation true? (x+7)(x-4)= x2+gX-28

Mathematics
1 answer:
svet-max [94.6K]3 years ago
6 0

Answer:

G =3

Step-by-step explanation:

if you multiply out x+7 and x-4 you get x^2+3x-28

The 3 in the above equation is like the G

You might be interested in
In a school,3/5 of the pupils were boys and there were 240 girls. How many boys were in the school.
zepelin [54]

Answer:

If 2/5 is 240 then 1/5 is 120..multiply 120 by 5 which is 600 so...

600=total

Then..multiply 120 by 3 which will give the 3/5 boys which is 360 so...

360 boys

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
In ΔPQR, what is the m∠Q?.
charle [14.2K]

The sum of the 3 inside angles of a triangle needs to equal 180:

11x-5 + 6x + 5 + c = 180

Combine like terms:

18x = 180

Divide both sides by 18:

X = 10

Solve for Q:

11x -5= 11(10) -5 = 110-5 = 105 degrees

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What are two basic parts of a fraction
bearhunter [10]

Answer:

Numerator and denominator

Step-by-step explanation:

Numerator is the top number

Denominator is the bottom number

6 0
3 years ago
You buy the same number of brushes, rollers, and paint cans. Write an expression in simplest form that represents the total amou
Soloha48 [4]

If you buy ' N ' of each item, then you'll pay  3.99N  for brushes,
21.79N  for cans of paint, and  6.89N  for rollers.

The question assures us that you bought the same number of
each item.  So your total bill at the hardware store checkout is

                      3.99N + 21.79N + 6.89N

                 =  N (3.99 + 21.79 + 6.89)

                 =        32.67 N .
 

3 0
4 years ago
Can someone help answering my questions in English and Math
vagabundo [1.1K]

Answer:

yo

Step-by-step explanation:

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the APR of a payday loan for $1100 due in 5 days that charges a $165 fee?
    14·2 answers
  • A 3 L bottle of oil costs $36 and contains 12 cups. Dinesh puts 1 cup of oil, 10 garlic gloves and 1 cup of
    14·1 answer
  • Find the area of the parking shown to the right
    7·1 answer
  • John traveling to a meeting that is the 28 miles away he needs to be there in 30 min,how fast does he need to go to make it to t
    12·1 answer
  • Lucas ran 9 miles in 3/4 of an hour. He took a break then returns by traveling that same 9 miles in 2/3 of an hour. How many mor
    9·1 answer
  • Find the circumference of a circle. Geometry
    9·1 answer
  • if alpha beta are the roots of the equation 2 x square - 6 x + 5 is equal to 0 find the equation whose roots are alpha / beta an
    8·2 answers
  • What is the inverse of the function g(x)=x^3/8+16
    7·1 answer
  • 5 tons of fertilizer cost $6,600.00. What is the price per pound?
    7·1 answer
  • How can inequalities be used to represent relationships and solve problems?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!