1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
g100num [7]
3 years ago
9

Which of these expressions is not equivalent to the others?

Mathematics
1 answer:
just olya [345]3 years ago
4 0
Normally You would need to simplify all of them, to see what their values are like.

Already from the start, however, we can see that 9n + 3 + 2 and 9n + 11 isnt the same value. Based on this, we should only need to simplify one of the other, to get either 9n + 5 or 9n + 11.

Lets pick the upper one.

(4n + 3) + 5n + 8 - 6
4n + 3 +5n + 2
9n + 5.

This indicated that 9n+11 is the odd one.

To make sure, we can solve the next one:
(4n + 5n) + (3 + 8 - 6)
9n + 5
Which indicated the same thing.

9n+11 is the "outsider", which means:

9n + 11 is the correct answer for this task.

You might be interested in
#1 - Write a conditional statement for this Venn diagram (pic attached)
Tanya [424]

Answer:

it might be A im a little confused but try A

6 0
2 years ago
Find the area of the circle if r = 5 meters. Leave the answer in terms of π.
olya-2409 [2.1K]

<em>Hope</em><em> </em><em>this</em><em> </em><em>will</em><em> </em><em>help</em><em> </em><em>u</em><em>.</em><em>.</em><em>.</em>

4 0
2 years ago
Please answer please question
Eva8 [605]

Answer:38

Step-by-step explanation:multiple

5 0
2 years ago
In winter, the price of apples suddenly went up by 0.75 per pound. Sam bought 3 pounds of apples at the new price for a total of
forsale [732]
5.88 / 3 = 1.96 per pound
original price - 1.21 per pound
5 0
2 years ago
Papi sold candles at the fair. She sold $169.74 on Friday, $235.95 on Saturday and $219.21 on Sunday. What were her average sale
Galina-37 [17]
To find the average you would add the three numbers together 169.74+235.95+219.21
to get a total of $624.90 divide that number by 3 to get the average which is $208.30 as the average sale per day
7 0
2 years ago
Other questions:
  • At a sale, a shoe store sold 8 pairs of shoes for a total of $256. each pair cost the same amount. what was the price of each pa
    7·2 answers
  • hannah travels 6 times as many minutes as raoul does together they travel 63 minutes? how many minutes does hannah travel
    7·1 answer
  • Scientific notation of .313
    6·2 answers
  • Factor 6y 2 - 48 + 42y
    6·1 answer
  • Help please ASAP X^2+4x-4=8
    11·1 answer
  • Which one is the correct answer?
    12·2 answers
  • Based on the data given in the table,
    5·1 answer
  • Simplify the equality 2y&gt;4
    5·2 answers
  • Somebody please help me. Give me a short answer and a step-by-step explanation please.
    14·1 answer
  • A person’s weekly pay is directly proportional to the number of hours worked. Shawn’s pay is $123.00for 20 hours of work. Find t
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!