Answer:
A. 502.4 cm^3
Step-by-step explanation:
r=8/2=4 cm
V=pi*r^2*h=3.14*16*10=502.4 cm^3 (A)
Answer:
$243.92 for 8 is cheaper
Step-by-step explanation:
To find the unit price for the 6 shirts you would do 188.94 divided by 6.
To find the unit price for the 8 shirts you would do 243.92 divided by 8
for 6 shirts it's: $31.49/shirt
for 8 shirts it's: $30.49/shirt
Answer:
4.243
Step-by-step explanation:
To calculate the diagonal of a square, multiply the length of the side by the square root of 2:
d = a√2
d = 3√2=4.24264068