Lbs : 4, 8, 12, 16
cost : 6, 12, ?, 24
12 lbs would cost u $ 18 because the apples cost (6/4) = 1.50 per lb
Answer:
Martha earns $65.6 over the weekend.
Step-by-step explanation:
Brownies sold by Martha on Saturday = 60
Cookies sold by Martha on Saturday = 42
Brownies sold by Martha on Sunday = 28
Cookies sold by Martha on Sunday = 54
Total brownies sold by Martha over the weekend = 
Total cookies sold by Martha over the weekend = 
Cost of a brownie = $0.20
Cost of a cookie = $0.50
Total cost of brownies sold over the weekend = 
Total cost of cookies sold over the weekend = 
∴ Total money Martha earned over the weekend =
(Answer)
Answer:
The original piece of wood is 108 cm
Step-by-step explanation:
From the given ratio, the shortest is of the ratio 5 and the longest is of the ratio 7
Let the original piece of wood be x
so the sum of the ratios will be;
5 + 6 + 6 + 7 = 24
the shortest length would be 5/24 * x
= 5x/24
the longest will be 7/24 * x = 7x/24
From the question;
7x/24 -5x/24 = 9
(7x-5x) = 24(9)
2x = 24(9)
x = (24 * 9)/2
x = 108 cm
7(a - 10) = 13 - 2(2a + 3)
7a - 70 = 13 - 4a - 6 = 7 - 4a
7a + 4a = 7 + 70
11a = 77
a = 77/11 = 7
a = 7.