1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
muminat
2 years ago
8

F(x) = −2x3 − x2 + 3x + 1?

Mathematics
2 answers:
MrRa [10]2 years ago
6 0
-5x+1 is the answer i think. You could have wrote the problem a little better tho. Yep that should be it tho




aalyn [17]2 years ago
4 0
Your answer is in the graph below. I hope this helps
Answer: -5x+1

You might be interested in
Please help me graph and find the slope. I need an answer ASAP will mark brainliest!
Xelga [282]

Answer:

y = 0.6x

Step-by-step explanation:

Slope Formula: m=\frac{y_2-y_1}{x_2-x_1}

Slope-Intercept Form: y = mx + b

Step 1: Find slope <em>m</em>

m = (1.2 - 0)/(2 - 0)

m = 1.2/2

m = 0.6

y = 0.6x

Step 2: Find y-intercept <em>b</em>

(0, 0) is y-int

Equation is y = 0.6x

Step 3: Graph

Use point (-5, -3) and (0, 0) to graph

6 0
2 years ago
PLZ HELP TEST IS BEING TIMED!!! What are the slope and the y-intercept of the linear function that is represented by the equatio
Oksana_A [137]

Answer:

The slope is -10, and the y-intercept is 1

Step-by-step explanation:

The slope is in the equation and always has a variable next to it (In this case, -10x, so -10 is the slope)

The y-intercept is 1 and that is also in the equation and does not have any variables next to it (In this case, + 1, so it is 1)

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A 12 ounce can of store brand tomato paste costs $1.46 at a supermarket. The unit price of the sauce is listed on the shelf belo
kykrilka [37]
You can calculate it by divided but most of the people get confused about is it gonna be 12/1.46 or 1.46/12. The correct is 1.46/12 because take the money divided all 12 to get a unit price if you take 12/1.46 which mean divided all ounce can to money and that makes nonsense.


So 1.46/12 = $0.12 for each ounce can

Hope this help!
4 0
2 years ago
Marvel or DC? Which is better?
goldfiish [28.3K]

Answer: Abby- Marvel

Step-by-step explanation:

Just way better and deeper plotline in my personal opinion.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
In the diagram, ∠4 and ∠5 are what type of angles?
igomit [66]

Answer:

B. Alternate interior angles

Step-by-step explanation:

<4 and <5 are inside the parallel lines on alternate sides of the third line.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • What if you dont have a median in the lower and upper quartile on a number line?
    5·1 answer
  • The curve y=f(x) called Tractrix has the following property: The derivative at any point x satisfies the formula:
    9·1 answer
  • Select the three models that represent 35%.
    8·1 answer
  • Is 9/27 in its simplest form
    15·2 answers
  • It takes Dimitri 9 minutes to make a simple bracelet and 20 minutes to make a deluxe bracelet. He has been making bracelets for
    9·2 answers
  • when 9 is subtracted from the square of a number, the result is 8 times the number.Find the negative soulution.
    5·2 answers
  • Which of the following does the graph below represent?
    14·1 answer
  • Find the equation of the line which passes through (2, 4) with a slope of
    6·1 answer
  • Enter 2/5 and 1/3 as a pair of equivalent fractions with the least common denominator between the two fractions.
    11·1 answer
  • &gt; A person places $479 in an investment account earning an annual rate of 8.2%, compounded continuously. Using the formula V
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!