1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
cluponka
[151]
3 years ago
10
Talamunda to velcratia is 70 miles the train takes 5 hours to travel the distance at what unit rate is the train travilining
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
garri49
[273]
3 years ago
3
0
Your answer would be 14 because 70÷5= 14
Send
You might be interested in
4.48 rounded to the nearest one
Yakvenalex [24]
The correct answer is 4
4
0
3 years ago
Read 2 more answers
which is the better deal to buy vegetables at a supermarket? $2.45/2.5lb of potatoes or $0.98/lb of potatoes
Karo-lina-s [1.5K]
If you take 0.98 and multiply by 2.5 you get 2.45 so there is no better deal. ☺
3
0
3 years ago
Express the rate 50 yards per minute in feet per second. Please answer with supporting work.
DiKsa [7]
First, multiply 50*3 to get the answer in feet which is 150 ft.
Then, divide 150 ft by 60 which would be
2.5 ft per second
.
3
0
3 years ago
Liz polishes rings for a jeweler. She can polish 9 rings per hour. How many rhours will it take her to polish 315 rings?
Annette [7]
315 divided by 9 = 35 hours
3
0
3 years ago
Read 2 more answers
Round each mixed number to the nearest whole number. Then, estimate the sum. 14/11/12+3/1/6
yanalaym [24]
4
0
2 years ago
Other questions:
What is the opposite of -3?
6
·
2 answers
A store sells 22 bottles of water for $4. Use the ratio table to find the cost of 33 bottles.
10
·
1 answer
What is the degree measure of x? A) 37° B) 50° C) 62° D) 74°
7
·
1 answer
A gymnastics center charges a one -time membership fee of $35.75 . In addition , the center charges its members $55.50 per class
10
·
1 answer
Write the standard equation for the circle 30. Center (2,7), r=4. 31. Center (-6,-8), that passes treough (0,0)
5
·
1 answer
Someone Help! PLEASE!
15
·
1 answer
Calculate the volume of the pyramid? I need help quickly
10
·
1 answer
I need help with angles in a triangle to find x<br> I need help with these. please :(
14
·
1 answer
PLEASE HELP!<br><br> can you help me with these math questions im struggling on :,)?
5
·
1 answer
Ron has 22 coins with a total value of $ 1.85. The coins are nickels (5 cents) and dimes (10 cents). How many of each coin does
14
·
2 answers
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!