1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Karolina [17]
4 years ago
12

If you eat two slices of a medium pizza with eight slices, what is the simplest fraction for the number of slices of pizza lefto

ver?
Mathematics
1 answer:
podryga [215]4 years ago
7 0

you  eat 2/8=1/4 of pizza

1 - 1/4 = 3/4 leftover


You might be interested in
Convert 4B from hexadecimal to decimal.
jok3333 [9.3K]

Answer:

75

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Andrea bought 10 bagels and 6 muffins at the bakery. of these items 2/3 of the bagels were multigrain and 3/5 of the muffins wer
DENIUS [597]
The answer that makes the most scents is. 3 out of the five muffins
4 0
4 years ago
the equation f=v+at represents the final velocity of an object f, with an initial velocity,v, and an acceleration rate a,over ti
vfiekz [6]
F=v+at
f-v=at
(f-v)/t =a
the first choice is correct :)
3 0
3 years ago
there are 3 slices of pie left, and the angle measurement is 72 degrees, how many slices was the pie cut in to
Daniel [21]
15; this is because 3 pies make up 72
with this you can make it so that 3x=72 
After this you need to find x which is a single pie
so; (3x/3)=(72/3)
      x= 24
Since you know a circle is 360 degrees all around the center
You can do 360/24 making it 15 pies. 
7 0
3 years ago
What did the Scout say after fixing the little old ladies bicycle horn
wel

the scout said beep repaired
5 0
3 years ago
Other questions:
  • The Chewy Candy Company is test marketing a new candy bar in Seoul and Manila. In Seoul, the company sold 40 candy bars the firs
    13·2 answers
  • Solve for x:<br> 22x+11=4x-7
    6·2 answers
  • I need help on #42 b
    15·2 answers
  • What is the value of x? A right angle is shown divided into two parts. The measure of one part of the right angle is 30 degrees.
    6·1 answer
  • Last question of the day!!
    6·1 answer
  • Solve y – 7 &gt; 3 + 2y A) y -10 D) y &gt; -10
    7·1 answer
  • Need help with this!!! ASAP
    10·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $82.25. What is the unit price?
    11·2 answers
  • Solve for x.<br> -3x + 4 = -2x + 0<br> A 4<br> B 0.25<br> С -4<br> D -0.25
    12·2 answers
  • The box plot shows the statistics for the weight, in pounds, of some dogs.
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!