1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
e-lub [12.9K]
3 years ago
15

What is twice 2^30 write using exponents

Mathematics
1 answer:
Alex3 years ago
5 0
Twice of 2^30= 2*2^30= 2^31
You might be interested in
Working alone, it takes Julia 16 hours to clean an attic. Lea can clean the same attic in 15 hours. If they worked together how
egoroff_w [7]
How do you think we set this problem up?

7 0
3 years ago
paulette has arrived at cape horn. there are five penguins waiting to cross over to antarctica. jim goes before john but after j
Nikolay [14]

Well, this is a guess. Jim goes before john, but after joe. So Jim is second. John is third, so that leaved Joe.

Joe, Jim, John. But I don't know about the other 2.

---

sorry if this doesn't help

6 0
2 years ago
Please help!!!!!!! How many inches would a point on the outer edge of the large gear travel in a 150º rotation? (The gear has a
damaskus [11]
In a full rotation, 360°, a point on the edge of a gear would travel a distance equal to its circumference.  The circumference of a circle is:

C=2πr, and since we are only traveling 150°, we need to set up an appropriate ratio for circumference to the distance the point travels:

d/C=150/360

d=5C/12 and since C=2πr

d=10πr/12

d=5πr/12, and since r=4in

d=5*4π/12 in

d=20π/12 in

d=5π/3 in

d≈5.24 in (to nearest hundredth of an inch)
4 0
3 years ago
A rental car cost $60 plus an additional $0.15 per mile. What is the cost of renting a car for one day and driving it 65 miles.
ICE Princess25 [194]

Answer:

$69.75

Step-by-step explanation:

60+0.15x is your expression.

Now, plug in 65 miles for x, as that is the changing value.

60+(0.15*65)

60+9.75

$69.75

7 0
3 years ago
Margaret noticed some students in her class like to write with short pencils, while others were using long pencils. She measured
Yuliya22 [10]
I’m going to need a bit more information to offer help on this question. I’m sorry
6 0
2 years ago
Other questions:
  • about 0.4 of a biology class will be going on a field trip . write the decimal as a fraction in simplest form .
    14·1 answer
  • "If you switch to the late shift, you will receive a 10% wage increase." Great! I make $12.00 per hour now, and that extra 10% w
    6·1 answer
  • Liam is paid $25/hr at full rate, and $18/hr at a reduced rate. The hours of work are paid at a ratio of 3:1, full rate : reduce
    6·1 answer
  • What are 2 ways you can determine if -2x=10
    15·1 answer
  • WILL GIVE THE BRAINLIST!!!
    12·1 answer
  • Find the surface area of a sphere with a diameter of 22 in. Leave answer in terms of .
    7·1 answer
  • Can you answer the question pls? If your right then i'll give brain :p
    12·2 answers
  • A 32-cup container of disinfectant costs $31.68. What is the price per quart?
    6·1 answer
  • Taylor can solve riddles very quickly. She solved 11 riddles in 4 minutes. How many did she solve each minute?​
    9·2 answers
  • Redondear a 4 decimales 35614326​
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!