1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ad libitum [116K]
3 years ago
13

 please help find out what is b/3+17=48

Mathematics
2 answers:
ale4655 [162]3 years ago
7 0
-- Subtract 17 from each side --- b/3 = 31 --- Multiply each side by 3 --- b = 93 . Note that you don't 'move' things from one side to the other. You simply do the same thing to both sides.
Triss [41]3 years ago
5 0
To find b/3, you must move the +17 from one side of the equation to the other. To be able to do that, you must change the operation sign in front of the 17. Therefore, b/3 would be 48-17, b/3 = 31. Then, in order to find b, you must also move the /3 to the other side to be able to isolate variable b. This action also requires you to change signs. Therefore b would equal 31 multiplied by 3, b = 93.
You might be interested in
Mrs.Cranston bought five bottles of water for $0.90 each and 8 pounds of meat. She paid a total of $26.90 for these items, not i
Morgarella [4.7K]
Water = 5 bottles * $0.90 = $4.50
meat = 8 pounds * x amount.

Total = water + meat prices = $26.90
26.90 = $4.50 + 8x
22.40 = 8x
2.8 = x

The price per pound of meat is $2.80.
6 0
3 years ago
A nut store normally sells cashews for​ $4.00 per pound and peanuts for​ $1.50 per pound. But at the end of the month the peanut
Dvinal [7]

Answer: 40 pounds of cashews should be mixed with the peanuts to ensure no change in the​ revenue

Step-by-step explanation:

Let x represent the number of pounds of cashews that should be mixed with the peanuts to ensure no change in the​ revenue.

The nut store normally sells cashews for​ $4.00 per pound and peanuts for​ $1.50 per pound.

In order to sell 60 pounds of​ peanuts, the manager decided to mix the 60 pounds of peanuts with some cashews and sell the mixture for $2.50 per pound. It means that

4x + (1.5 × 60) = 2.5(60 + x)

4x + 90 = 150 + 2.5x

4x - 2.5x = 150 - 90

1.5x = 60

x = 60/1.5

x = 40

5 0
3 years ago
I will give you brainiest just pls answer this question!!!
navik [9.2K]

Answer:

The correct unit price is $1.19 per pair of gloves. She made the mistake of dividing the total price by 3 instead of 3 dozen(which is 36).

Step-by-step explanation:

hope that helps!!!

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Valeria surveyed some students at her school about their favorite classes. Of the students surveyed, 7 said science was their fa
torisob [31]

Answer:

Half will pick science

Step-by-step explanation:

<h2><u>PLZ MARK AS BRAINLEST!!!</u></h2>
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
On a business trip, Jon must drive from his office to a clients's office, a distance of 216 miles. He sets off a 8 a.m. Suppose
chubhunter [2.5K]

Answer:

b.) f(t) = 216 - 66t

Step-by-step explanation:

Since we consider t and time travelled in hours and we are given that the average speed of Jon is 66mph, then we can calculate the distance travelled at any point in time by Jon.

Distance = Speed * time.

Distance = 66 * t = 66t.

Since total distance from clients house 216 miles and distance travelled by Jon at any point in time is 66t, then remaining distance to be covered from the clients house, that is distance between Jon and the clients house becomes:

Distance from client house = 216 - 66t.

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the Surface area of a square pyramid if
    13·1 answer
  • I need help with this question <br>-4 (2p+ 3) = -(p+1) - 2​
    14·1 answer
  • This is the term used when energy changes from one form to another. Please help, its a load of points reward
    14·2 answers
  • Over what interval does this function remain constant? Do not use any spaces in your interval.
    14·1 answer
  • A 36 ounce box of cereal costs $3.50. Find the unit price.
    6·2 answers
  • How much would you need to deposit in an account now in order to have $6000 in the account in 5 years
    15·1 answer
  • Find the of the line
    5·1 answer
  • Find the value of xx and yy in the parallelogram below.
    6·2 answers
  • I need food to live, but if I eat dirt, I die. I am all-powerful, but I shrink back at the sight of water. What am I?
    11·1 answer
  • Henri built a lantern in the shape of a square pyramid. He wants to cover the entire pyramid with fabric. How much fabric will h
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!