Answer:
i think its -31
Step-by-step explanation:
if im wrong im sorry
Answer:
Step-by-step explanation:
35x4 =140
40x4=160 +
----------------
300$ all together
Hope this helps
And don't forget to mark as brainliest
One cost of a pair of Nike's is $365.68 so to find the cost of 4 pairs, we multiply 365.68 by 4 which gets us $1462.72
And he is fat
Answer:
24 walls per volunteers
Step-by-step explanation:
given that there are 864 walls and that there are 36 volunteers
if the walls are divided evenly over the 36 volunteers,
each volunteer would paint,
= 864 walls ÷ 36 volunteers
= 24 walls per volunteers
Answer:
x=2 and y=7
Step-by-step explanation:
Step: Solvey=2x+3for y:
y=2x+3
Step: Substitute2x+3foryiny=3x+1:
y=3x+1
2x+3=3x+1
2x+3+−3x=3x+1+−3x(Add -3x to both sides)
−x+3=1
−x+3+−3=1+−3(Add -3 to both sides)
−x=−2
−x
−1
=
−2
−1
(Divide both sides by -1)
x=2
Step: Substitute2forxiny=2x+3:
y=2x+3
y=(2)(2)+3
y=7(Simplify both sides of the equation)