1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mash [69]
3 years ago
8

11 to the 3rd power + 3 to the 2nd power?

Mathematics
2 answers:
Sergio039 [100]3 years ago
8 0
The would be something about 1779556

(hope this helps)
irga5000 [103]3 years ago
3 0
11 to the third power is 1,331 considering you do PEMDAS and find out the exponents first then add. 3 to the 2nd power is 9 so when adding both together you get 1340.
You might be interested in
two friends have a conversation mario tells roberto "the money i have is twice that you have" roberto answer "if you give me 6 d
crimeas [40]

Answer:

Before anyone gives anyone money, Mario has 24 dollars and Roberto has 12 dollars. After they give each other money, both of them have 18 dollars.

Step-by-step explanation:

Mario has twice as much as Roberto, BUT if Mario gives Roberto 6 dollars, then they have the same amount.

M = 2R

M - 6 = R + 6

To isolate M, you need to add 6 on both sides.

M - 6 + 6 = R + 6 + 6

M = R + 12

M = 2R

Substitute M for the value above that we found.

R + 12 = 2R

Now we subtract R on both sides, so that only one side has the variable R.

R - R + 12 = 2R - R

12 = R

M = 2R

Substitute for the value of R.

M = 2 x 12

M = 24

3 0
2 years ago
Cherries cost $5 for 2 pounds and $7.50 for 3 pounds. Question: a. What is the cost per pound? b. Is it constant? c. If you were
Fittoniya [83]
A. 1 pound of cherries costs 2.50

B. Yes it is constant

C. I believe that you would put cost on the y and lbs on the x
E. 5 lbs of cherries = 2.50 x 5 = $12.50

8 0
3 years ago
5,10,20... write an explicit and recursive equ
Lesechka [4]

Answer:

if you are wanting one based on the numbers 5, 10, 20, the next numbers would be 40, 80, 160 and so one, all you do is multiply the number by 2

Step-by-step explanation:


8 0
3 years ago
100x+2y =1 and also 100x -2y=1 what is the value of y ?
solmaris [256]
Yeah bro just take the 2 and subtract on both side so the y is left alone flip the 100 so now its 001 divide it by 1 and the answer is 007 like the spy.
4 0
3 years ago
A mean ogre stole 24 of your muffins. That was 3/4 of them! With how many did u start with?
Dmitry_Shevchenko [17]

Answer:32

Step-by-step explanation:

24/x = 3/4.....cross multiply and then divide

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • 20194+9283 - 372 = ? <br><br>will give brainliest or whatever ‍
    14·1 answer
  • Trigonometry help?? Thank you so much!!
    11·1 answer
  • What makes the sentence true 1\2=?/12
    15·1 answer
  • vivian is going to do some yard work, but she needs to leave her house at 2:00 to go to a football game. She is going to mow the
    6·1 answer
  • What is the area of this parralelogram? h=4 inch b=7 inch
    13·2 answers
  • Michael is measuring fabric for the costumes of a school play he needs 11.5 meters of fabric. He has 280 centimeters of fabric.
    11·1 answer
  • 4. To be linear means to have a constant (the same)
    13·1 answer
  • One integer is 10 more than another. Their product is 119. Find the integers.
    5·1 answer
  • On a number line, which fraction is between 1/4 and 1/5?
    14·2 answers
  • PLEASE HELP ME!!! THE RIGHT ANSWER WILL GET THE BRAINIEST!
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!