The answer to your question is 4x-12
For the first question you need to find the formula for the rectangle, after you did that fill it in. and find your answer.
Answer:
a
Step-by-step explanation:
The store is offering the best unit rate is Grocery Store A.
The store with the lower unit rate offers the best rate. The unit rate is the total cost divided by the pound of bananas sold.
unit rate = cost / pounds
Unit rate of Grocery Store A: $0.75 / 12 = $0.0625
Unit rate of Grocery Store B: $3.75 / 5 = $0.75
Comparing the unit rates of both stores, Grocery Store A offers a lower unit rate.
A similar question was answered here: brainly.com/question/20197796
Answer:
t5ju8i8
Step-by-step explanation: