1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Oliga [24]
2 years ago
6

What is the equation? Pls show your work.

Mathematics
1 answer:
Semmy [17]2 years ago
4 0

Answer:

y=2x-2

Step-by-step explanation:

y=mx+b is point slope form.

let m= the slope

b=y intercept

the y intercept is -2

y=mx-2

then after finding the slope (2) put that in

y=2x-2

You might be interested in
The set of possible values of m is {5,7,9}. What is the set of possible values of k if 2k=m+3?
Paladinen [302]
Just plug in the values for m

so the possible values for k are
when m=5
2k=5+3 \\ k=4
when m=7
2k=7+3 \\ 
k=5
when m=9
2k=9+3 \\ k=6
so the possible values for k are {4,5,6}
4 0
3 years ago
For every 5 chocolate cones sold, 7 vanilla cones are sold. On Monday, 70 chocolate cones were sold. How many cones were sold IN
FromTheMoon [43]

Answer: 168

Step-by-step explanation: 70/5=14. 14x7=98.  70+98=168.

5 0
3 years ago
Jeremiah received $65 for his birthday and used part of it to buy 3 video games. The games cost the same amount, and he had $14
hram777 [196]

Jeremiah got $65 on birthday and spent some money on 3 video games and was left with $14.

He purchased 3 video games.

Let the cost one one video game be v.

The cost of each video game is same

So the cost of 3 video games is 3v.

Also he is left with $14 after paying for three games.

Hence

3v + 14 = 65

Subtracting 14 from both sides

3v + 14 -14 = 65-14

3v = 51

Dividing by 3 on both sides

v = 51/3

v = 17

Hence the cost of each video game is $17

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Is this 40%? If not, what's the answer? Thanks!
djverab [1.8K]

Answer:

It is!

Hope this Helps!

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Describe one way in which the usage of vertex-edge graphs apply to you
LuckyWell [14K]

Answer:

you will be able to create and representations the vertex - edge graphs.

5 0
3 years ago
Other questions:
  • -6(x + 1) &lt; 2(x + 5)<br> how do you solve this
    8·1 answer
  • Classify the triangle shown.
    12·2 answers
  • Which representation shows y as a function of x. <br><br> I will mark branlist
    7·2 answers
  • Help me please it’s due today
    11·1 answer
  • Which of the following are statistical questions? Select all that apply.
    11·2 answers
  • Please help before 2:10 pleaseee
    14·1 answer
  • Oo what is 32 x 23 / 21
    6·2 answers
  • A 16-ounce of shampoo cost $4.69. What is the price per ounce, rounded to the nearest cent
    5·1 answer
  • 1. Sarah a 20-ounce jar of strawberry jam for $4.00. What is the unit price per ounce?
    10·1 answer
  • NEED HELP ASAP PLUS BRAINLIEST
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!