1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alika [10]
3 years ago
13

The total time of minutes passes through points (0,0) and (5,6) where the x-coordinate is the total miles traveled. What is the

unit rate in minutes per mile ?
Mathematics
1 answer:
VikaD [51]3 years ago
7 0
5 miles per 6 minutes
Divide 5 by 6 to get miles per 1 minute.
(5/6)= .83
.83 * 60 = 50 minutes
You might be interested in
Can you help me with this??<br> please explain
zepelin [54]
Hello!

We separate this into three sections

we are looking for a graph that has a line where x is greater than -3 and less than -2 while the circles not shaded since it does have the or equal to sign

The graphs that have this is the first and the third

Next we can look for the graph that has x greater than or equal to -2 and less than 3 with the one at -2 shaded but the one at 3 not

The graph that follows this is the third graph

The answer is the third one

Hope this helps!
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is y=5/6x-3 in standard form
saul85 [17]
The answer is negative 2.5 why because...
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help this question out
Elden [556K]

Answer:

bad in this..............

3 0
2 years ago
The real number −16 belongs to which sets of numbers?
WINSTONCH [101]

Answer:

Whole numbers

Step-by-step explanation:

Its not integers, Irrational numbers, or natural numbers. I can tell you what each one means to prove it.

6 0
2 years ago
A tent rental company charges a mandatory $125 setup fee and a $90 hourly rental fee. Which of the following equations can be us
Roman55 [17]

B. c = 125 + 90(9) is the answer

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The admission fee at an amusement park is $1.50 for children and $4.00 for adults. on a certain day, 2,700 people entered the pa
    8·1 answer
  • You have linear functions p(x) and q(x). You know p(2)=3, and p(q(x))=4x+7 for all x. Find q(-1).
    7·1 answer
  • A catering company is setting up for a wedding they expect 150 people to attend they can provide tables that seat 6 people and l
    14·1 answer
  • (a^2 + 3a - 18 / a^2 - 5a +6)(5a - 10 / a^2 -36)
    12·1 answer
  • 5486 rounded to the nearest thousand
    15·2 answers
  • What are these shapes
    15·1 answer
  • Factor completely please
    7·1 answer
  • A commuter has $345 in his commuter savings account. This account changes by -$15 each week he buys a ticket. In one time period
    5·1 answer
  • A museum recorded that it had 988 visitors in 4 hours .What is the unit rate in visitors per hour?
    8·2 answers
  • If you have 3/12 of an orange, how many fourths do you have?​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!