1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ra1l [238]
3 years ago
13

If f(x) = -3x+4 and g(x) = 2, solve for the value of x for which f(x) = g(x) is true

Mathematics
2 answers:
ratelena [41]3 years ago
5 0
Simply set the equations equal to each other 

2 = -3x + 4

-2 = -3x

x = 2/3.
natita [175]3 years ago
5 0

Answer: 2/3

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Pls Answer This Ill Rate 3 stars and giva a thanks if u answer and btw this is a 15 point questions PLS ANSWER I BEG
guajiro [1.7K]

the answer is -2¹⁶

mark me as brainlist answer

4 0
2 years ago
Solve this quadratic equation by completing the square. (2x^2 = -8x + 45)
Elza [17]
(2x^2 = -8x + 45) \\ \\ 2x^2 + 8x - 45 = 0 \\ \\ x =  \frac{-8+2 \sqrt{106} }{4} ,  \frac{-8-2 \sqrt{106} }{4} \\ \\ x = - \frac{4- \sqrt{106} }{2} , - \frac{4+  \sqrt{106} }{2} \\ \\ Answer: x = - \frac{4- \sqrt{106} }{2} , - \frac{4+  \sqrt{106} }{2}
8 0
3 years ago
Lines A and B are parallel. Line A is 3 units below line B. Line A is translated 9 units up to form line A′. Enter the distance,
sweet [91]

Answer:

it would be 27 units between line A and B

7 0
2 years ago
The circle below is centered at (10,4) and has a radius of 4. What it’s equation?
Rina8888 [55]

Answer:

(x-10)^2 + (y-4)^2 = 16

Step-by-step explanation:

To write the equation using a center and a radius, use the vertex form of the equation.

(x-h)^2+(y-k)^2 = r^2

Substitute the values h=10 and k=4 into the equation along with r = 4.

(x-10)^2 + (y-4)^2 + 4^2\\(x-10)^2 + (y-4)^2 = 16

5 0
3 years ago
Pls answer immediately <br> I need help pls
nekit [7.7K]

Answer:

2^3*2^4=4^7 is wrong.

Step-by-step explanation:

2^3*2^4=2^7

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Please help! I’m confused (both questions, 24 &amp; 25)
    10·1 answer
  • Matthew goes hiking every 12 days and swimming every six days he did both kinds of exercise today how many days from now will yo
    7·2 answers
  • On a test, 1 point is give for each correct answer and 1 point is deducted for each incorrect answer. On the test, Harold answer
    10·1 answer
  • Jake has a bag of 50 beads, of which some are red and the remaining are yellow. Jake randomly pulls out a bead from the bag, rec
    15·1 answer
  • A market buys mixed nuts at $15 per pound. They want to make a 20% profit. What would you make for 1 pound of nuts ? ( show work
    6·1 answer
  • SAS Similarity Theorem
    14·2 answers
  • Can someone help me do this.<br><br> -unnecessary comments will be reported
    12·1 answer
  • 5. At the end of the performance, the band marches off the field to the right, moving the entire sine curve. Asa grabs his camer
    11·1 answer
  • What is the answer to 2 1/3 ÷ (-3 2/3) ?
    14·2 answers
  • Fabric A costs $15 for two yards and Fabric B costs $37.50 for 5 yards. What is the unit cost each?
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!