Answer:
Step-by-step explanation:
This is the answer the x=3 and the y=2
Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
Answer:
x= -4 and y= 27/6
Step-by-step explanation:
-(8x + 6y = -5) which converts to -8x -6y = 5
10x + 6y = -13
simplify from there
-8x + 10x = 2x ; -6y + 6y = 0 ; 5 - 13 = -8
soo, now you have
2x = -8
x = -4
then, plug in to find y
8(-4) + 6y = -5
-32 + 6y = -5 add 32 on both sides
6y = 27 divide both sides by 6
y= 27/6 or 4.5