1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LiRa [457]
3 years ago
9

How do you find the length of a rectangle if its 2 units more than the width and the area is 72

Mathematics
1 answer:
Nastasia [14]3 years ago
4 0

Let width equal X and length equal X+2. Use algebra 72 = X times X+2

You might be interested in
Answer 3,4,5 to get 15 points.
masha68 [24]

Answer:True, true, true.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sarah answered 5% of the questions on a test incorrectly. If she answered 3 questions incorrectly, how many questions were on th
Feliz [49]
15 is the correct answer
4 0
3 years ago
What is the sum of 3/5
Tatiana [17]
2 or 3 so here you go dude
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the mean of the data set below? <br> 15, 5, 16, 9, 14, 3, 4, 18, 10, 4
motikmotik

Answer:

Mean = Sum of Values ÷ Total number of Values

Step-by-step explanation:

= 15+5+16+9+14+3+4+18+10+4 ÷ 10

= 98 ÷ 10

= 9.8     (Decimal point moves 1 place to the left when divided by 10)

7 0
2 years ago
In a state where the sales tax is 5%, Gerald buys a chair for $89.95 and a couch for $257.00. How much sales tax does he pay on
solong [7]
The couch cost $257 and the chair cost $89.95
89.95+257=346.95
The sales tax is 5%=0.05
346.95×0.05=17.3475
17.3475≈17.35
Solution: Gerald would pay $17.35 in sales tax on the two items
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Quick help please!
    7·1 answer
  • A cookie factory uses 5/8 of a bag of chocolate chips in each batch of cookies. The factory used 8 1/8 bags of chocolate chips y
    14·1 answer
  • A chef at a restaurant uses 22 pounds of butter each day. About how many grams of butter does theA chef at a restaurant uses 22
    11·1 answer
  • A bag contains 10 pounds of dog food. A family feeds their dogs 0.85 pound of dog food a day. How much dog food is left in the b
    10·2 answers
  • Simplify the rational expressions. X^2 - 16/ X^2 + 6x + 8
    12·2 answers
  • PLEASE HELPPPPP FASSSTT
    15·1 answer
  • What is the area of the parallelogram?<br> 4cm 5cm 9cm
    15·1 answer
  • Which is a better deal: 10 pounds of hamburger for $4.99 or 5 pounds of hamburger for $2.69? PLEASE HELP ME QUICKLY ILL LOVE YOU
    9·2 answers
  • 8) The graphical representation of a linear polynomial is
    9·1 answer
  • a jewerly shop shop sells 240 necklaces in a month. 180 of the necklaces were sold via the shops, website, the rest were sold in
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!