1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
I am Lyosha [343]
3 years ago
15

2x - 7 + x - 11 = 3x - 11 X = ?

Mathematics
1 answer:
Gekata [30.6K]3 years ago
3 0

Answer:                                  -7=0 --> Impossible

Step-by-step explanation:  

2x-7+x-11= 3x-11

2x+x-7-11=3x-11

3x-18=3x-11

3x-18+11=3x

3x-7-3x=0

-7=0

Impossible

You might be interested in
adult tickets to a play cost $22. tickets for children cost $15. tickets for a group of 11 people cost a total of $228. write an
Tom [10]

Adults = 9

Children = 2


Let x be the number of adults.

11-x is the number of children.


22x + 15(11-x) = 228

22x + 165 - 15x = 228

22x - 15x = 228 - 165

7x = 63

7x / 7 = 63 / 7

x = 9  number of adults.


11 - x = 11 - 9 = 2 number of children.


To check:


22x + 15(11-x) = 228

22(9) + 15(11-9) = 228

198 + 30 = 228

228 = 228


(not my answer btw)

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Lalo has 1500 minutes per month on his cell phone plan. How many more minutes can he use if he has already talked for 785 minute
SVEN [57.7K]
1500 - 785 = 715 
number of minutes per month - number of minutes used = number of minutes left.
8 0
2 years ago
A delivery truck driver charges a fixed base price of $6 for 2 miles.
stiv31 [10]

Answer:

Option B.

Step-by-step explanation:

It is given that a delivery truck driver charges a fixed base price of $6 for 2 miles.

After 2 miles, he charges an additional $2 for every mile and after 6 miles, he charges an additional $4 for every mile.

We need to describe the cost of the delivery truck between 1 mile and 2 miles.

In the given graph x-axis represents the distance in miles and y-axis represents the cost in dollars.

From the given graph it is clear that the value of function is constant between x=1 and x=2.

It means the cost of the delivery truck between 1 mile and 2 miles is constant.

Therefore, the correct option is B.

5 0
2 years ago
A local store buys used video games. For each game bought, they will pay $18 less than the original price paid for the game. Whi
LenKa [72]

Answer:

d

Step-by-step explanation:

I already did this before

4 0
2 years ago
2k/5+3/4=2 please help asap
charle [14.2K]

Answer:

k=25/8

Step-by-step explanation:

In the attached file

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Can yall stop reporting me for no reason
    13·1 answer
  • Someone who understands? Please Hély me
    6·1 answer
  • Which statement is an example of the Identity Property of Multiplication?
    10·1 answer
  • Jerry is a judge he hears five cases every two and three eights hours Jerry hears cases at a constant rate how many cases does h
    5·1 answer
  • (sec(π/3) + tan(-7π/4))/(1-cos(2 π/3))
    14·2 answers
  • What is the unit rate $1.79 for 15 oz rounded to nearest tenth
    5·1 answer
  • I need help with this math question
    6·1 answer
  • Find the 8th term of the G.P 9,3,1,​
    5·1 answer
  • What is ten minus x is less than or equal to 35?
    7·1 answer
  • Using two or more complete sentences, describe how to find the general rule for the geometric sequence with a4=3 and a6=3/16. in
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!